Menu
MotherClub.cz
Těhotenství

5 častých zdravotních obtíží, se kterými se můžete po porodu potýkat

Komerční sdělení

Komerční sdělení

22. 11. 2022

Připravujete se na porod a rády byste věděly, co vás po něm čeká? Zde je pět častých komplikací, které regeneraci těla mohou doprovázet.

1.    Silný výtok a krvácení

Tělo se po porodu potřebuje „dočistit“ a výtoky na začátku šestinedělí nejsou nic vzácného. Někdy se může objevit i slabé krvácení. Pečlivě však pozorujte, zda objem vylučovaných tekutin nenabývá, v takovém případě je nutné navštívit lékaře. Silný výtok může signalizovat infekci, kterou do nezahojených ran snadno zanesou bakterie a i jiné patologické látky.

2.    Hemoroidy

V průběhu třetího trimestru nejsou zažívací potíže ničím neobvyklým, plod vyvíjí tlak jak na střeva, tak i na konečník. Během porodu je oblast pánevního dna enormně zatížená a není divu, že po tak náročném výkonu se mohou objevit právě hemoroidy. Při správném ošetřování a péči však problém časem vymizí.

3.    Inkontinence

Po porodu a mnohdy už i před ním se s nechtěným únikem moči setká více než 40 % rodiček. Nejedná se ovšem o nic nepřirozeného. Následkem změn v uspořádání vnitřních orgánů a vlivem tlaku vyvinutého při porodu je normálním projevem ochablého svalstva v pánevní oblasti. Obtíže se přesto dají odstranit správným posilováním a prozatímní komplikace skvěle vyřeší například dámské inkontinenční kalhotky.

4.    Vypadávání vlasů

V průběhu těhotenství mají ženy vysokou hladinu estrogenu, díky kterému jsou jejich vlasy krásně lesklé a husté. Po porodu ovšem jeho hladina v těle klesá, což vede k řídnutí předešlé hřívy. Touto nepříjemností trpí přibližně 60 % novopečených maminek, ale nemusíte se bát, i nadměrné vypadávání vlasů se časem umírní a vrátí do normálního stavu.

TIP: Vyzkoušejte doplňky stravy obsahující zinek a jód, tyto prvky přispívají ke zdravému stavu vlasů i pokožky.

5.    Poporodní deprese

Po porodu jsou hormony v těle v nerovnováze a to znamená, že jejich vyrovnávání může doprovázet psychická nepohoda a deprese. Mnohdy jde o velmi lehkou formu, která by měla sama odeznít, kolikrát se ale jedná o závažný problém a ten je třeba ihned řešit s odborníkem. Obzvlášť pokud matka nepřijme svého potomka a není schopna se o něj postarat. Návštěvu lékaře v žádném případě nepodceňujte a neodkládejte, jelikož dítěti může ze strany matky v takovém stavu hrozit nebezpečí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 častých zdravotních obtíží, se kterými se můžete po porodu potýkat