Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Zubní kaz u dětí. Jakou vybrat plombu a kdy zvolit narkózu?

Redakce

Redakce

12. 3. 2018

Zubní kaz vzniká působením bakterií v dutině ústní. Někdy se i přes veškerou snahu nepodaří kazu u dětí předejít. Jak lze kaz na mléčných zubech řešit? Jakou výplň vybrat – amalgámovou či kompozitní neboli bílou? Podstoupit zákrok v narkóze nebo to zkusit bez ní? Podívejme na kaz u dětí podrobně.

 Jak vzniká zubní kaz u dětí?

Již za několik hodin od doby, co si děti vyčistily zuby, vzniká na zubech povlak (zubní plak), ve kterém se dobře daří bakteriím. Pokud děti jedí sladké (ovoce, ochucené jogurty, sušenky atd.) nebo potraviny bohaté na škroby (např. pečivo), vytváří se v puse kyselé prostředí, které narušuje zubní sklovinu a zubovinu. Zubaři upozorňují zejména na pití slazených nápojů.

Příznaky zubního kazu

Ačkoli rodiče pravidelně kontrolují zuby svých dětí, bývají velmi často nemile překvapeni, když jim zubař na prohlídce oznámí, že má dítě jeden či více kazů. Některé kazy, zejména ty mezizubní, nemusí být pro laika ihned na pohled patrné. Kazy nemusejí mít ani tmavou barvu. V počáteční fázi se na zubech tvoří jen bílé skvrny, které zhnědnou teprve časem. Mezi příznaky patří také to, že jsou zuby citlivé při konzumaci studené nebo teplé stravy. Většina dětí si však takové citlivosti ani nevšimne. Pokud již začne zub přímo bolet, jedná se již většinou o pokročilý kaz, patrný na pohled.

Zubní kaz u dětí a jak mu předcházet?

Každý dobře ví, že se zuby kazí po sladkém. Velice častou příčinou zubního kazu u batolat bývá konzumace mléka (ať již mateřského nebo umělého) před spaním, aniž by byly poté vyčištěny zuby. Dítě usíná s lahvičkou v ruce nebo dostane lahvičku s mlíčkem v noci, když se probudí. Pokuste se své děti zvyknout na to, že se po mlíčku zoubky vyčistí. Sice budou ze začátku několikrát protestovat, ale většinou si brzy zvyknou a smíří se s tím. Prokážete jim tím opravdu velkou službu! V noci jim zkuste dát již jen lahvičku s vodou či neslazeným čajem. Rodiče by měli čistit zuby dětem co nejdéle sami (někteří zubaři doporučují rodičům dočisťovat až do 12 let).

Nejíst z jedné lžičky s děťátkem

Mnoho maminek si to neuvědomuje, ale tím, že jíte s dítětem z jedné lžičky, pijete z jedné láhve či se s ním důvěrně pusinkujete, umožňujete bakteriím, které vytvářejí specifickou mikroflóru ve vašich ústech, osídlit dutinu ústní také u vašeho dítěte. Tím, že bude mít dítě v ústech agresivnější bakterie, začnou se mu také rychleji a dříve kazit zuby.

Léčba zubního kazu

V případě, že u dítěte objevíte některý z příznaků kazu, neprodleně kontaktujte dětského zubního lékaře. Většina zubařů má i několikatýdenní objednací lhůty. Mezitím můžete dítěti čistit zuby pastou, která obsahuje více fluoridu (pasta na mléčné zuby obsahuje fluoridu nejméně, zkuste pastu pro první stálé zoubky). Můžete vyzkoušet také potírat zuby kokosovým olejem, který údajně ničí zubní kaz. Po každém jídle by si mělo dítě zuby vyčistit, což ovšem není příliš reálné. Každopádně by si mělo zuby vyčistit po každém sladkém. Můžete vyzkoušet také hyperfluoridové pasty (např. elmex gelee), kterými kaz potíráte.

Jak naučit dítě čistit zuby

K zubaři již od 1 roku

Platí, že by se měly čistit zoubky již od prvního zubu. Kojencům je můžete nejprve čistit vatovou tyčinkou, později speciálními měkkými kartáčky. Na první prohlídku u zubaře vyrazte již v jednom roce a dodržujte interval 6 měsíců mezi pravidelnými prohlídkami. Kolem třetího roku by dítě mělo zvládnout vyplivnout zubní pastu. Pak už mu můžete dávat dětskou pastu s fluorem. Do této doby lze čistit zuby i bez pasty.

Bílá nebo amalgámová plomba u dětí?

Lékaři nejčastěji dávají dětem výplně z amalgámu. Amalgám je slitina rtuti s několika kovy. Ve stomatologii se dnes používá stříbrný amalgám, především do zadních poškozených zubů. Amalgám se používá již 150 let a zubaři na něj nedají dopustit. Čím dál tím větší zájem však projevují maminky o bílé plomby. Amalgám totiž obsahuje slitiny mědi, cínu, stříbra a rtuti. Všechny tyto látky působí na organismus toxicky.

Toxická rtuť v amalgámu

Hladina rtuti v těle pacientů, kteří mají amalgámové výplně, je zvýšená oproti těm, co je nemají. Existuje také problém individuálních reakcí organismu na těžké kovy, které se z amalgámu uvolňují i když jen v malé míře. Někdo může být na kovy alergický. Působením horké a kyselé stravy, jakož i důkladným kousáním, se z amalgámových plomb oddělují mikroskopické částečky kovů. Další problém je brnění v puse. Díky kyselému prostředí vzniká v ústech slabý elektrický proud, pokud do úst vložíte kovovou lžičku. Někomu to může být nepříjemné.

Bílá plomba u dětí

Bílá plomba se ve stomatologii používá již více než 50 let. Je žádaná především pro svůj přirozený vzhled. Kompozitní výplň je materiál používaný v zubních ordinacích k náhradě ztracené části zubu. Bílá plomba je nenahraditelná u předních zubů, kde by amalgámová nepůsobila esteticky. V některých zemích amalgámovou plombu nahradila kompozitní zcela (Skandinávie).

Kdy je amalgám lepší?

Pokud na vašeho zubního lékaře vyrukujete s tím, že chcete pro vaše dítě jedině bílou plombu, bude si o vás pravděpodobně myslet své. Každopádně počítejte s tím, že za bílou plombu si připlatíte. Většinou nemá zubař problém s tím ji dát na horní stoličky. Co se týče spodních zubů, pravděpodobně vás upozorní, že je dost možné, že bílá plomba dítěti během několika měsíců vypadne.

Bílá plomba versus amalgám u dětí

K tomu, aby se podařilo perfektně zacelit zub bílou plombou, je potřeba zajistit při aplikaci absolutně suché prostředí, což je u malých dětí složité. I kapička sliny může způsobit, že výplň nepřilne a časem vypadne. Amalgám je navíc odolnější vůči kousacímu tlaku. Může tedy v zubu vydržet delší dobu. Zubaři na amalgám také nedají dopustit u mezizubních kazů. Amalgám navíc na rozdíl od bílé plomby působí antibakteriálně a brání dalšímu růstu kazu v místě.

Na co si dát pozor

Nejvíce rtuti unikne do těla pacienta během aplikace amalgámové výplně a při jejím odvrtávání. Je důležité, aby dítě v žádném případě během zákroku nepolykalo a důsledně si vyplachovalo ústa.

Různé přístupy k dětskému kazu

Někteří lékaři nemají s malými pacienty ty nejlepší zkušenosti a doporučují zákrok absolvovat v narkóze. Dítě dostane vypít utišující látku (dormicium) a lékař během působení zuby opraví. Dříve se dokonce někteří zubaři odmítali dětskými kazy na mléčných zubech vůbec zabývat s tím, že vypadnou. To je ovšem chyba – např. zadní zuby vypadávají až mezi 12. a 15. rokem. Pokud má dítě kaz již ve třech letech, dokážete si představit, jak by za deset let zub vypadal? A jak by bolel? Navíc bakterie ze zubního kazu uvolňují do těla toxiny, které se podle nejnovějších výzkumů mohou podílet na mnoha různých chronických onemocněních u člověk. Způsobují také např. infarkt.

Kaz je potřeba odstranit co nejdříve

Čím dál tím častěji se však zubaři nebojí vyzkoušet vrtání zubu při vědomí již u zcela malých dětí. Opravdu záleží na konkrétním zubaři. Pokud by vás ale nutil do narkózy, aniž by vyzkoušel, zda vaše dítě spolupracuje či nikoli, najděte si jiného zubaře. Uvidíte, že dřív nebo později narazíte na nějakého, který se bude vašemu dítěti líbit a s vrtáním problém nebude. Každopádně opravdu dodržujte pravidelné prohlídky 2 x do roka, aby byl kaz co nejmenší a vrtání bolelo co nejméně. Dbejte samozřejmě také na pravidelnou ústní hygienu.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Zubní kaz u dětí. Jakou vybrat plombu a kdy zvolit narkózu?