Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Vitamín D pro děti. Je nutný a jaké má nežádoucí účinky?

Redakce

Redakce

10. 8. 2018

Vitamin D je pro naše tělo nezbytný, pomáhá nám regulovat hladinu vápníku a fosforu v krvi. A protože jak vápník, tak fosfor představují základní stavební prvky kostí, pro správný vývoj vašeho dítěte byste měli dbát na jeho dostatečný příjem. Nedostatek vitaminu D se může projevovat ztuhlostí svalů, vyšší lámavostí kostí a děti bez něj můžou dokonce špatně růst. Hlavním zdrojem vitaminu D je slunce, konkrétně tedy UV záření. Z něj naše tělo získává až 80 % potřebné denní dávky vitaminu D.Kromě toho přijímáme vitamin D i v potravě. Bohaté jsou na něj suroviny jako například játra, rybí tuk, vaječné žloutky nebo mléko. Pozadu nezůstávají ani doplňky stravy, mezi nejznámější patří olejové kapky Vigantol.

Přírodní vitamin D pro kojence

O Vigantolu se mluví zejména v souvislosti s těmi nejmenšími, tedy novorozenci a batolaty. Malé děti totiž mají omezené možnosti přijímání přírodního vitaminu D, proto je často třeba ho doplňovat.
V zásadě přirozená hladina vitaminu D u novorozenců a kojenců závisí zejména na množství tohoto vitaminu v těle matky. Pokud ho má sama matka příliš málo, nedostatek ho bude mít i miminko. Část ho totiž získává z mateřského mléka.

I tak ale není úplně nemožné, aby miminko získávalo vitamin D alespoň částečně přirozenou cestou. Pokud s ním pravidelně chodíte na procházky na sluníčko, můžete si být jistí, že nějaký ten vitamin D přece jen přijme.

Posilujte imunitní systém dětí. Bez vitamínů to nepůjde

Je Vigantol nutný?

S pobytem na sluníčku ale musí být každý rodič velmi opatrný. Dětská pokožka je velmi jemná a snadno se tak může spálit. Jelikož je vitamin D pro děti obzvlášť důležitý, lékař vám Vigantol vždy předepíše už na první návštěvě. Zejména novorozenci a kojenci by ho tedy měli určitě dostávat i ve formě kapiček.

Zdravým kojencům se běžně dává jedna kapka denně. S podáváním začněte už v druhém týdnu života dítěte a pokračujte až do konce prvního roku. Během zimy jim pak Vigatnol kapejte i v druhém roce. Nedonošení novorozenci potřebují vitaminu D přijímat o něco víc. Obvykle byste jim proto měli podávat dvě kapky Vigantolu každý den.

Kojenci a malé děti nejčastěji Vigantol dostávají na lžíci mléka nebo kaše. Není vhodné kapky přidávat například do lahve s mlékem. Nebylo by tak možné zaručit, že dítě dostane do těla celou doporučenou dávku vitaminu D. Vhodné není ani kapání Vigantolu přímo do úst.

Vigantol pro starší děti

Také odrostlejším dětem (a klidně i dospělým – vitaminu D mají málo téměř všichni) byste měli zvýšit denní dávku vitaminu D. Je to vhodné zejména v zimě, kdy je sluneční záření nedostatkovým zbožím.

U starších dětí existují dvě možnosti, jak doplnit vitamin D. Buď jim můžete přirozeně  vylepšit jídelníček o potraviny bohaté na tento vitamin, nebo jim podávat Vigantol. Užívat by měly jednu až dvě kapky denně, vždy v polévkové lžíci s jakoukoli tekutinou.

Vigantol složení

1 ml roztoku, což se rovná 30 kapkám, obsahuje 0,5 mg Colecalciferolum. To odpovídá 20 000 IU vitaminu D3. Jedna kapka obsahuje tedy přibližně 666 IU vitaminu D3. Roli pomocné látky v přípravku zaujímají triglyceridy mastných kyselin.

Protože se jedná o produkt vázaný pouze na lékařský předpis, Vigantol tedy bez receptu není možné koupit. Hned na první návštěvě ale běžně většina pediatrů Vigantol předepisuje. Pokud byste přece jen měli zájem o jiný doplněk vitaminu D, na který nepotřebujete recept od lékaře, lékárny nabízejí i alternativy Vigantolu, které jsou volně prodejné.

Nežádoucí účinky Vigantolu

I když je Vígantol běžně velmi dobře snášen, mohou se výjimečně objevit i nežádoucí účinky. Dochází k nim většinou z důvodu předávkování nebo současnému vystavení UV záření.

Mezi nejčastější komplikace patří zažívací potíže, jako je zácpa, plynatost, nevolnost, bolest břicha nebo průjem. U některých dětí se může vyskytnout i vyrážka nebo kopřivka, což jsou vlastně reakce z přecitlivělosti.

Růstové bolesti u dětí. Jak dětem pomoci?

Alternativa Vigantolu

Pro mnoho rodičů jsou samozřejmě vedlejší účinky nepříjemné. Nezřídka se proto snaží hledat náhradu Vigantolu. Nejčastěji pak sahají po volně prodejných doplňcích vitaminu D, jako je například Vitamin D Swanson nebo Jamieson Baby-D vitamin.

Rozdílů mezi Vigantolem a těmito přípravky je hned několik. Jak už bylo řečeno, Vigantol je registrovaný lék, který se vydává na lékařský předpis. Bývá plně hrazený zdravotními pojišťovnami a má zaručené účinky. Oproti tomu Vitamin D Swanson nebo Jamieson Baby-D vitamin jsou doplňky stravy, které je třeba uhradit v plné výši.

Růst dětí a jeho poruchy. Jaká existuje léčba?

Co místo Vigantolu zvolit?

Kromě doplňků stravy, které můžete zakoupit v lékárnách, je dobré zařazovat do jídelníčku i potraviny přirozeně bohaté na tento vitamin. Toto sice není varianta pro kojence, ale jídelníček starších dětí už se jim vyhýbat nemusí.

Protože vitamin D je rozpustný v tucích, najdeme ho například v tučných mořských rybách, jako je losos nebo tuňák. Tyto ryby můžete dětem bez obav podávat už v době, kdy začnete s příkrmy. Vitamin D je kromě toho obsažený i ve vaječném žloutku nebo v houbách. Skvělým zdrojem jsou třeba žampiony, zejména pak ty pěstované pod UV světlem.

A až budou vaše děti zase o něco starší, můžete jim nabídnout i slaninu, ústřice, krevety nebo kaviár. Příliš bohaté na vitamin D naopak nebývají klasické mléčné výrobky, pokud do nich vitamin D není uměle přidáván.

Nedostatek vitaminu D

Prvním varováním, že se vašemu dítěti nedostává vitaminu D, je zpomalení růstu. K tomu se také může přidat apatie,  svalová slabost nebo náchylnost k respiračním onemocněním. Pokud byste některé z těchto příznaků na miminku pozorovali, je nutné vyhledat pomoc pediatra a začít s umělým doplňováním vitaminu D.

Dlouhodobý nedostatek vitaminu D totiž způsobuje onemocnění nazývané křivice. Jednoduše řečeno jde o poruchu tvorby kostí. U nemocného dítěte tak dochází k deformacím ve tvaru kostí v důsledku převahy chrupavek. Kojenci s křivicí jsou obzvlášť náchylní k měknutí lebeční kosti, hlavně v oblasti týlu.

Nedostatek vitaminu D se projevuje i na zubech. Ty rostou nepravidelně a také zubní sklovina je narušená.

Doplňováním vitaminu D u svých dětí ale můžete předcházet dalším vážným nemocem, které by je mohly potkat v budoucnu. Jeho nedostatek by se totiž mohl projevit také ve formě osteoporózy, srdečního onemocnění, roztroušené sklerózy, vysokého krevního tlaku nebo cukrovky.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Vitamín D pro děti. Je nutný a jaké má nežádoucí účinky?