Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Šestinedělí po porodu: Jak ho úspěšně zvládnout?

Šestinedělí je krásné a zároveň i velmi náročné období pro maminku i samotné miminko. Jak šestinedělí probíhá, co při něm dodržovat a čeho se naopak vyvarovat?


Šestinedělí pro miminko

Novorozenec může mít rozhozený spánek, přes den spinkat a celou noc plakat. Obrácení režimu však pár dnů až týdnů trvá. Proto je potřeba obrnit se trpělivostí a vytrvat. Některá miminka v tomto období přijímají jen malé množství mateřského mléka, jiná by zase jedla pořád. Novorozenec potřebuje vaši maximální péči a pozornost. Buďte tedy co nejvíce s ním a rozvíjejte vzájemné pouto.

Šestinedělí pro maminku

Během šestinedělí, které následuje ihned po porodu, se hojí veškerá poporodní poranění a tělo ženy se postupně dostává do stejného stavu jako před otěhotněním. Toto období je plné hormonálních i citových změn. Radost z miminka se pere s nedostatkem spánku a vyčerpáním. Maminka se učí rozumět potřebám svého dítěte a vše se snaží skloubit s denním harmonogramem.

Jak pečovat o novorozence? Rady pro čerstvé maminky

Šestinedělí – psychika

Šestinedělí je pořádný zápřah na tělo i psychiku maminky a často bývá i zdrojem stresu. Novopečené matky někdy zápasí s pocitem beznaděje, neví si se současnou situací rady a mají obavy, zda svou novou roli zvládnou. Tento stav je ale naprosto běžný a týká se velkého procenta (zejména) prvorodiček. Proto se nikdy nebojte požádat v těžkých chvílích o pomoc svou maminku, sestru nebo kamarádku, která už má s mateřstvím zkušenosti. Pokud máte podezření na poporodní deprese, obraťte se na svého lékaře, který vám poradí jak postupovat dál.

Co se děje s tělem?

Už při porodu se začne v těle maminky ve velké míře uvolňovat oxytocin (tzv. hormon lásky), který v šestinedělí způsobuje stahování dělohy do původních rozměrů. To může způsobit bolesti v oblasti podbřišku podobné těm, které se objevují při silné menstruaci. Zajímavé je, že čím více porodů máte za sebou, tím větší bolesti při zavinování dělohy mohou být.

Šestinedělí – očistky

Během zavinování dělohy odchází z těla tzv. očistky, což je směs krve, děložní tkáně a hlenu. Pozor si dejte ve chvíli, kdy začnete krvácet. Může se totiž jednat o komplikované zavinování, které si žádá vyšetření gynekologa. A co šestinedělí a menstruace? Ta se může objevit už v jeho samotném závěru.

Dvě fáze šestinedělí

  • Rané šestinedělí – prvních 10 dnů po porodu se hojí poporodní poranění a dochází k nástupu a stabilizaci tvorby mateřského mléka.
  • Pozdní šestinedělí – od 11. dne se začíná regenerovat pánevní dno, stále se hojí rány a tělo se začíná vracet do původního stavu.

Čínské šestinedělí – dokonalý odpočinek a zákaz mytí

Co dodržovat v šestinedělí

  • Základem je důkladná hygiena. Omývejte se po každém močení, stolici i po kojení. Používejte k tomu určená speciální mýdla pro intimní hygienu. Skvěle fungují i mycí přípravky s obsahem dubové kůry, která podporuje poporodní hojení rodidel.
  • Pravidelně vyměňujte hygienické vložky, které jsou dostatečně prodyšné.
  • Prsa si denně myjte vlažnou vodou bez mýdla.
  • Používejte bavlněné kojící podprsenky. Vhodné je do nich vkládat prsní vložky, které nasáknou přebývající mateřské mléko.
  • Dbejte na vyváženou stravu s dostatkem všech potřebných živin. Myslete na to, že vše, co sníte, se dostane i do mateřského mléka.
  • Dostatečně pijte.

Co se nesmí v šestinedělí

  • Miminko nesmí přijít do styku s očistkami.
  • Koupání ve vaně. K mytí se doporučuje pouze sprcha.
  • Během odcházení očistků se vyvarujte pohlavnímu styku s partnerem.
  • Vyhněte se pití kávy a černého čaje. Oba tyto nápoje totiž zhoršují vstřebávání vápníku.

Co nejíst při kojení? Tipy na vhodné a nevhodné potraviny

Šestinedělí a návštěvy

Dříve bylo naprosto běžné, že se návštěvy přicházeli podívat na miminko až po skončení šestinedělí. Maminka tak měla dostatek času na zotavení, miminko zase na navyknutí novému prostředí. Je jasné, že všichni členové rodiny a známí jsou na miminko zvědaví a chtějí ho navštívit. Přijímání návštěv záleží jen na vás. Pokud o ně nestojíte nebo se na ně necítíte, slušně své důvody vysvětlete. Pokud si hosty domů nakonec pozvete, je dobré, aby si případné občerstvení zajistili sami nebo ještě lépe, aby vám domů přinesli něco dobrého k jídlu oni sami. Vy se nebudete stresovat kvůli tomu, že péči o hosty nestíháte a zároveň budete schopná věnovat plnou pozornost svému miminku. Návštěvy by měly být krátké a hosté by měli být v každém případě zdraví. V opačném případě hrozí přenos nemoci na novorozence.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Šestinedělí po porodu: Jak ho úspěšně zvládnout?