Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Růstový spurt u dětí. V jakém věku se nejčastěji objevuje a jaké má projevy?

V určité fázi života dítěte se najednou velmi zrychlí jeho růst a přibírání na váze. Člověk by skoro mohl odpřísáhnout, že roste přímo před očima. Růstový spurt znamená rychlý nárůst výšky a hmotnosti. Nejvíce je patrný v prvním roce života a během puberty. Během obou období dítě v krátkém čase znatelně poporoste. Růstové spurty se však mohou objevit i v jiných fázích života, i když jsou méně viditelné.

Jak děti rostou

U novorozenců se růstový spurt objevuje zhruba v druhém týdnu života, dále pokračuje růstový spurt 6. týden a následně i osmý, posléze ve třetím a čtvrtém měsíci. Naposledy se u kojence objevuje růstový spurt 6. měsíc. Zrychlení růstu je samozřejmě u každého miminka individuální. Ve věku od 2 do 4 let děti vyrostou zhruba 5 až 8 centimetrů na výšku a přiberou až 3 kilogramy za rok. Ve věku od 1 do 3 let se růst odehrává především v oblasti nohou a trupu. Dětský lékař by měl pravidelně monitorovat růst dítěte a jeho přírůstek na váze a údaje zapisovat do takzvaného růstového grafu. Díky tomu je možné sledovat, že dítě se vyvíjí normálním způsobem. Procentuální růstové body umožňují srovnání s normou podle věku a pohlaví dítěte.

Růst dítěte je zřídkakdy stabilní a vyrovnaný. Místo toho se odehrává v růstových spurtech. Tyto etapy je možné rozpoznat díky několika symptomům. Dítě se může zdát hladovější než obvykle nebo toho najednou sní výrazně více. Často ovlivňuje růstový spurt spánek. Dítě spí déle, než je u něj obvyklé, nebo spí přes noc v delších intervalech. Děti v růstovém spurtu bývají také mrzutější a nespokojenější, i když nejsou nemocné. Růstovému spurtu není potřeba věnovat přílišnou pozornost, protože obvykle trvá jen několik dní, ale je potřeba dávat pozor na změny chování v dlouhodobém horizontu.

Během růstového spurtu se také můžeme setkat s tzv. růstovými bolestmi, které se objevují zejména v noci během spánku. Bolest bývá dětmi lokalizována zejména do holení a její příčinou je rychlejší růst kostí oproti svalové hmotě, která se nestíhá tak rychle přizpůsobovat.

Růstový spurt a výživa

Ženy se často zajímají, když zaznamenají růstový spurt, jak často kojit. Případně co růstový spurt a umělá výživa. Jak už bylo řečeno, při růstovém spurtu není potřeba žádná zvláštní výživa nebo obrovské příkrmy. V podstatě jediné, co s sebou přináší, je výměna dětského oblečení na větší velikost. Pokud se vám zdá, že dítě má k jídlu větší chuť než obvykle, dejte mu větší porci nebo ho krmte častěji. Také dítě klidně nechte spát déle než obvykle, jestli cítíte, že to potřebuje.

Růstové bolesti u dětí. Jak dětem pomoci?

Růstový spurt u nekojených dětí nebo růstový spurt na UM probíhá stejným způsobem jako u dětí kojených. Celkově se růstový spurt a umělá výživa nijak neovlivňují. V ojedinělých případech může dítě pociťovat bolesti a napětí v kloubech a svalech. Nicméně neexistují žádné lékařské výzkumy, které by prokazovaly, že růst způsobuje fyzickou bolest, i když to poměrně velké procento rodičů pozoruje. Další efekt má růstový spurt na stolici dítěte. Ta může být častější a v některých případech má nazelenalou barvu. Větší spotřeba mateřského mléka při růstovém spurtu může naopak u matky způsobit laktační krizi. To znamená, že žena má méně mléka, než dítě potřebuje. Tato situace se ale za pár dní srovná, takže stačí dítě přikrmovat umělým mlékem nebo jinou výživou.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Právě čtete

Růstový spurt u dětí. V jakém věku se nejčastěji objevuje a jaké má projevy?