Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Proč zelená stolice u kojenců a dětí straší ženy na mateřské?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

21. 10. 2019

Není ničím neobvyklým sledovat barvu i konzistenci stolice dítěte, abychom věděli, zda nám miminko dobře prospívá a nic jej netrápí. Dokonce nejsou od věci ani letmé pohledy do mísy u dospělých. Zkrátka stolice bývá často ukazatelem zdraví či nemoci. Jak poznat, že je naše dítě v pořádku, a co znamená zelená stolice, které se maminky na mateřské tolik bojí?

Hladová stolice nemusí být nutně zelená

Každá máma si přeje, aby dítě dobře prospívalo a bylo zdravé. Takzvaná hladová stolice u kojenců je pojem, který označuje typický vzhled stolice miminka, které zrovna moc nepřibírá a trpí nedostatkem živin. Dítě obvykle mívá tmavě hnědou nebo nazelenalou řídkou stolici s velkou příměsí hlenu, které je jen malé množství. To může být ukazatelem, že je miminko nedostatečně krmené.

Nedostatek stravy ostatně už poznáte podle toho, že je miminko neklidné a častěji pláče, nebo přímo řve hlady. Pokud ovšem není nemocné – to se třeba naopak neprojevuje vůbec a je zcela v útlumu. V těchto případech je nutné řešit situaci s dětským lékařem. Zdravé miminko se totiž urputně hlásí každé tři až čtyři hodiny o svou dávku jídla, a pokud zrovna spí, dostatečně si to vynahradí později.

Jak vypadá zdravá stolice u kojence?

Zdravé, dobře živené, a plně kojené miminko mívá dostatečné množství žluté řídké stolice, která připomíná hořčici nebo míchaná vajíčka. Zápach se objevuje spíše nakyslý, a takových stoliček mívá dítě velké množství za den. V prvních týdnech po narození je to zpravidla 7 – 10 stolic, později se počet ustálí na přibližně pěti. Čím více dítě roste, tím bývá stolic méně.

Brzy po narození mívá dětská stolice úplně tmavou barvu, říká se jí smolka. Může být až černá, a je to naprosto v pořádku. Je to ukazatel, že dítěti dobře fungují střeva a jsou průchodná. Zrovna tak v pořádku je nahnědlá stolice u dítěte, které je na umělé výživě. Jeho stolice tak trochu změní vzhled, je více kašovitá, a také získá jiný pach, který je zpravidla více hnilobný. Umělé mléko má totiž přirozeně jiné složení a bývá obohaceno o různé vitamíny a minerály.

Příčiny zelené stolice u kojenců a dětí

Pokud u svého dítěte zaznamenáte zelenou stolici, nemusíte se nijak znepokojovat. Nemusí to nutně znamenat, že má dítě málo živin, anebo je nemocné. V prvé řadě způsobují zelené zbarvení stolice některé výživové doplňky s obsahem železa, případně konkrétní potraviny, například borůvky. Všechno co jíte vy, přechází do mateřského mléka. Někdy se to také stává, když dítě pije hodně předního mléka, které má jiné složení. Nezapomínejte ani na to, že když necháte stolici delší dobu na vzduchu, tak vám zezelená.

Nazelenalou stolici mohou mít i novorozenci v průběhu novorozenecké žloutenky. Děje se tak díky vyplavování většího množství žlučových barviv. U dospělého člověka zelená stolice znamená obvykle přítomnost nějaké infekce, pokud ovšem nejde o zbarvení díky konzumaci potravin, jež tuto změnu způsobují. Pokud se vám to nezdá a vaše miminko, či starší dítko, má delší dobu nazelenalou stolici, určitě si s ním zajděte k lékaři.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč zelená stolice u kojenců a dětí straší ženy na mateřské?