Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Přibírání na váze novorozenců. Jak má správně probíhat?

Přibírání novorozenců je přímo úměrné tomu, jestli jsou děti kojené nebo dostávají umělé mléko. Kojené děti přibírají první čtyři až šest měsíců rychleji, než děti na umělé výživě. Kolik má novorozenec při své výšce přibrat na váze, určují takzvané růstové grafy. Ty ukazují průměrné hodnoty, jaký by měl být průměrný měsíční přírůstek váhy u novorozence.

Normální přírůstek hmotnosti

V prvních dnech po porodu je zcela normální, že novorozenec málo přibírá. Obvykle děti těsně po porodu naopak zhubnou a teprve během prvních 10 dní života se vrátí na svou porodní hmotnost. Váha kojence ve 4 měsících by se měla zvyšovat v průměru o 140 až 210 gramů týdně. Mezi čtvrtým a šestým měsícem se průměrná míra přírůstku hmotnosti dítěte zpomalí na 105 až 147 gramů za týden. Mezi šesti a dvanácti měsíci klesne rychlost růstu na 70 až 91 gramů za týden. Přibírání novorozenců obvykle probíhá tak, že děti zdvojnásobí svoji porodní váhu během pěti měsíců a trojnásobí za rok. Každé dítě se ale vyvíjí svým individuálním způsobem a tyto hodnoty jsou pouze orientační. Nicméně pokud váhový přírůstek kojence tabulce neodpovídá, je nutné navštívit dětského lékaře, který upraví dávky mateřského mléka nebo zkontroluje přibírání kojence na UM.

Jak dlouho kojit a jak správně kojení ukončit

Kdy začne novorozenec přibírat?

Zatímco dříve lékaři věnovali pozornost dětem, které nabíraly na váze pomalu, dnes se věnuje pozornost i rychlému přibírání novorozenců. Změnil se totiž způsob měření a dřívější růstové tabulky vystřídaly růstové grafy. Ty totiž kombinují jak váhu, tak výšku dítěte. Když dítě dříve přibíralo na váze podle tabulek, bylo vše v pořádku. Růstový graf bere v potaz i výšku, díky čemuž lze zjistit, jestli dítě není náhodou podvyživené nebo se jedná o nadváhu.

Obecně platí, že větší nebo rychlejší přírůstek váhy je přirozenější u dětí, které jsou kojené, než u těch na umělé výživě. Kojené děti si totiž umí samy korigovat příjem potravy a přestanou sát mléko ve chvíli, kdy už se cítí plné. Oproti tomu děti na umělé výživě mají tendenci přestat až ve chvíli, kdy je lahev prázdná. Pokud je kojené dítě spokojené a zdravé, velmi pravděpodobně není na rychlém růstu nebo příbytku váhy nic špatného.

Přibírání novorozenců při kojení

Zvláště novopečené maminky často tápají, jak mají poznat, že má dítě dostatečný přísun mateřského mléka. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak to zjistit je, kolik toho dítě vypilo. Metoda, jak vážit před a po kojení je velmi jednoduchá, protože počet gramů na váze odpovídá zhruba množství vypitých mililitrů. Rozhodně je potřeba změny na váze a další hodnoty pravidelně zaznamenávat. Jedině tak může lékař určit, zda se dítě vyvíjí správným způsobem. Další varianta, jak kontrolovat, jestli má dítě dostatečný příjem mléka, je kontrolovat pleny. Pokud novorozenci vyměníte plenu zhruba šestkrát až osmkrát denně, moč má světlou barvu a nezapáchá, mělo by být vše v pořádku.

Růstový spurt u dětí. V jakém věku se nejčastěji objevuje a jaké má projevy?

Růst dětí a jeho poruchy. Jaká existuje léčba?

Růstový spurt

Přibírání novorozenců se zrychluje v obdobích takzvaného růstového spurtu. Jedná se o vývojovou fázi, v níž dítě přibírá a roste rychleji než kdy jindy. U novorozenců se jedná o druhý, šestý a osmý týden a následně i třetí, čtvrtý a šestý měsíc. V tomto období je dítě hladovější, více spí a většinou bývá i mrzuté nebo nespokojené. Růstové spurty obvykle trvají jen pár dní a nejčastějším indikátorem je, že se najednou nevejdou do oblečení, které jim ještě před pár dny dobře sedělo. Na růstový spurt nemá žádný vliv, jestli je dítě kojené nebo je mu podávána umělá výživa.

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Přibírání na váze novorozenců. Jak má správně probíhat?