Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak naučit dítě spát samo a bez rodičů?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 12. 2018

Znáte to, ještě v porodnici jste rozhodnuté, že vaše dítě s vámi rozhodně nebude nikdy spát v posteli? A že se nikdy nestane, abyste ho večer hodinu uspávala, běhala k němu každou chvíli nebo dokonce chodila rovnou spát s dítětem? Nakonec je všechno jinak a váš  potomek se noc co noc rozvaluje u vás v posteli? Pak vězte, že rozhodně nejste sami. Možná už vás ale věčné okopávání štve a rádi byste dítě přestěhovali do své vlastní postele nebo ještě lépe, do vlastního pokojíku. Jak naučit dítě spát samo?

Jak naučit dítě spát samo?

Co dělat, když dítě nechce spát samo? Musíte být důslední a dodržovat rituály. Děti potřebují pravidelnost a musí vědět, že vy sami jste pevní ve svých rozhodnutích. Jen tak je lze přimět k tomu, aby usínaly ve své posteli a pokud možno v ní byly celou noc. Každé dítě se může naučit usínat samo a spát ve své posteli celou noc. Samozřejmě, to co platí u jednoho, nemusí fungovat na druhého. Některé děti spí bez problémů celou noc už v půl roce a jiné vyžadují přítomnost rodičů klidně delší dobu. Podle odborníků by nejpozději ve třech letech měly dokázat spát všechny děti samy.

Kdy začít s příkrmy u kojených dětí? Dle nové studie již po třetím měsíci

Jak naučit dítě usínat v postýlce?

Dítěti i rodičům velmi pomůže, když vytvoří večerní uspávací rituál. Není nutné, aby zahrnoval hromadu věcí ani byl příliš dlouhý. Každopádně by měl být každý den stejný a rodiče by se měli snažit ho opravdu dodržovat. Obvykle spánku předchází mytí, čištění zubů, povídání si či čtení pohádky, pomazlení a zhasnutí lampičky.

Je logické, že dítě neumí hned samostatně usínat  sotva vykoukne na svět, ale čím dříve se to začne učit, tím lépe a rychleji to půjde. Začít můžete už u kojence, ale nenechávejte ho vyplakat. Je ale rozdíl, jestli se jedná o takto malé miminko nebo čtyřleté dítě, které už většinou pláče především ze vzteku a může se snažit cíleně obměkčit rodiče.

Jak naučit roční dítě spát v postýlce?

Dítě by mělo pochopit, že každý má svoji postýlku, kde se nejlépe vyspí. Jestliže dítě neustále a ze všech sil trvá na tom, že ve své postýlce spát nechce, možná je načase zapřemýšlet, zda k tomu nemá nějaký důvod. I na pohled malichernost může být pro dítě nesmírně důležitá. Velmi často zamává s dětskou psychikou narození sourozence, který může spát s rodiči. V tomto případě dítě vysvětlete, že stejně jako tam spávalo ono, tam nyní spí miminko, ale že ono má také spoustu výhod oproti novorozenci (jít do kina, na zmrzlinu, dívat se na pohádky). Je jasné, že ročnímu dítku se vysvětluje mnohem hůř než staršímu. Pokud ještě kojíte a dítě je na vás závislé, klidně si ho u sebe ještě nechte.

Jak naučit dítě v noci spát – vytvořte ideální podmínky

  • Na spaní dávejte lehké a prodyšné oblečení, které nebude příliš teplo a nebude nikdy tlačit.
  • Teplota na spaní by měla být od 18 do 20 °C v místnosti.
  • Pořiďte kvalitní matraci a minimálně do jednoho roku dítěte nepoužívejte polštář.
  • Malé miminko nenechávejte spát na bříšku.

Jak naučit roční dítě v noci spát celou noc?

Roční dítě by už mělo být schopné spát celou noc nebo alespoň její větší část. Většina rodičů se ale shodne na tom, že tak jednoduché to není. Zejména kojené děti se v noci budí častěji na kojení. Není za tím ani tak potřeba po jídle, jako spíš nutnost uklidnění. Navíc děti vyžadují i v noci stejné rituály, jako před usnutím a tím právě kojení je. Jestliže toto chcete vaše dítko odnaučit, budete s tím muset přestat.

Udělejte pevné rozhodnutí a dejte se do toho. Velmi vhodné je to, aby k dítěti po dobu než si zvykne, vstával váš muž. Dítě bude vědět, že tady žádné mlíčko nepoteče a bude mnohem méně vyvádět, než když k němu vstanete vy. Pár nocí to nejspíš nebude vůbec jednoduché, ale když vydržíte, máte velkou naději, že vaše dítě bude v noci spát mnohem lépe.

Triky, jak uspat miminko. 8 rad pro každého rodiče

Jak naučit dítě usínat bez kojení?

Většina odborníků doporučuje dodržovat klasický večerní rituál (koupání, přebalení, nakrmení). Neměla by to ale být maminka, kdo půjde dítě uložit do postýlky, ale partner stejně jako u předchozího bodu. Jestliže je vám líto, když dítě usíná samo, můžete s ním být, než usne. Když začne plakat, znovu tam musí jít váš partner. Nebojte se, pokud jste odpůrci vyplakávací metody, toto není ono. Mnoho může usnadnit dudlík, ale jestliže ho vaše dítě ještě nezná, je zbytečné ho na něj učit. Na to, jak naučit dítě spát samo, přijdete i bez dudlíku.

Jak naučit dítě usínat bez kojení

Jak naučit dvouleté dítě usínat samo – Estivillova metoda

Je mnoho rad a návodů, jak naučit dítě spát samo. Poměrně rozšířená je Estivillova metoda, která má spoustu odpůrců i příznivců. Jedná se o metodu řízeného pláče a je podrobně popsaná v knize Dětská nespavost, kterou napsal Eduard Estivill. Měla by pomoci vašemu dítěti usnout a spát celou noc bez přerušení. Údajně je prokázána   96 % úspěšnost.

Jestliže chcete, aby vaše dítě konečně začalo spát celou noc, buďte tvrdí, zejména sami na sebe. Rozhodnutí musíte udělat ihned a trvat na něm. Existují ovšem i mimořádné situace, třeba nemoc dítěte nebo zlé sny. V takovém případě neváhejte a klidně si dítě do postele vezměte.

Stejně, jako učíte své děti pít z hrnečku, jíst lžičkou, mluvit, apod., podobně je musíte naučit i usínat samotné. Estivilova metoda by vám mohla pomoci. Berte to tak, že za zkoušku nic nedáte. Rozhodně to stojí za úvahu, co říkáte?

Estivilova metoda – postup:

  • rozhodnutí – jakmile se jednou rozhodnete, už necouvejte. Pamatujte si na to, že nikdy nenastane ta pravá ideální doba, ale naopak vždy se najde důvod, proč učení odložit. Zapojte rovněž i rodinné příslušníky, ať půjde dítě uspat kdokoliv, musí respektovat vaše pravidla.
  • trpělivost – i když to opakujeme stále dokola, je to opravdu tak. Obrňte se horou trpělivosti. Bez ní to prostě nepůjde. Než se naučí dítě spát samotné, může to trvat i týden a více,
  • podmínky – dodržujte podmínky pro spaní dítěte. Snažte se rozlišovat den a noc. Když dítě spí přes den, nezatahujte závěsy nebo rolety. V noci by měla být respektována tma a ticho. Nesviťte ani tlumeným světlem či lampičkou. Klid a tma je lepší. Připravte v postýlce věci, které chce mít na spánek dítě u sebe. Ještě před usnutím mu je ukažte, ať je v klidu, že je tam má,
  • pravidelnost – děti už od miminek milují rituály. Ty starší vám klidně i připomenou, když na něco zapomenete. Před uložením do postýlky by měl následovat stejný sled událostí. Takto si s dítětem nacvičíte afektivitu.

Závislost dítěte na matce. Kdy začíná být nezdravá?

  • kouzelné slovíčko – připravte si předem nějakou kouzelnou větu nebo slovíčko. Budete jí říkat několikrát během noci, takže volte něco, co se bude dobře pamatovat i říkat. Může vypadat různě, třeba takto: „Honzíčku, jsi už velký a šikovný kluk. Můžeš ve své postýlce spinkat sama. Tady máš svého medvídka, myšku, plínku. Hezky spinkej celou noc.“ Mluvte klidně, ale pevně. Dítěti musí být jasné, že to myslíte vážně a nic s vámi nehne. V pokoji nebuďte dlouho, jen chviličku a odejděte. Větu můžete před odchodem opakovat několikrát. Při dalších návštěvách dobu pobytu ještě zkraťte.
  • pláč – asi vám musí být naprosto jasné, že buď ihned, co zavřete dveře nebo o chvilku později, spustí váš miláček pláč nebo možná i hurónský řev. Bude vyžadovat vaší přítomnost a využije vše, co má k dispozici. A děti umí nejlépe ze všeho křičet. Některé jsou schopné se i pozvracet. Kdyby se toto stalo, dítě umyjte, převlékněte, ale zachovejte stále stejný průběh. Nesmíte polevit. S učením je lepší začít co nejdříve. Čím je dítě starší, tím vynalézavější a vytrvalejší je. Vy musíte být pevní a nedbat na nic (samozřejmě myslete na bezpečí i zdraví svého dítěte). Vždy vejděte do pokoje, proneste vaší kouzelnou větu, dítě pohlaďte a odejděte. O ničem nediskutujte, nemazlete dítě dlouhé minuty, nedržte ho za ruku a rozhodně nevyndávejte z postýlky. Jestliže už umí samo vylézt, dejte ho zase zpět. Nejste v pokoji z toho důvodu, že chcete dítě uspávat, ale proto, aby vědělo, že jste nablízku a milujete ho. Bude to velmi velmi těžké a určitě budete mít velké nutkání vzít si dítko k sobě. Vydržte. Jakmile ho jednou vyndáte, pochopí, že když vytrvá, stejně nakonec vyhraje. A to přeci nechcete.
  • plán – vytvořte si svůj plán, jak budete postupovat a učit dítě. Jak budete vstupovat do pokojíčku a vyslovovat kouzelnou větu.

Jak naučit dítě, aby spalo celou noc

Jak naučit tříleté dítě usínat samo?

Jak naučit dítě spát samo ve třech letech? V této době už většinou nepotřebuje asistenci při usínání, ale vyžaduje jí z toho důvodu, že je na ní prostě zvyklé. Když se začnete soustředit na výuku spánku, nesnažte se dítě učit další dovednosti, jen by ho to zbytečně zmátlo. I tak to bude dost náročné. Takto velké děti už mají hodně velkou výdrž. Velmi důležité jsou stále každovečerní rituály. Podle nich dítě pozná, že se blíží čas spánku. Rozhodně už nevymýšlejte žádné divoké aktivity a velké hraní. Dbejte spíše na uklidňující činnosti s uvolňující atmosférou. Zapomeňte na polštářovou bitvu. Dodržujte každý den stejný čas na spánek. Mělo by chodit spát na stejné místo a ve stejném sledu událostí.

Může to být večerníček, koupání, čištění zoubků, čtení pohádky či ukolébavka a závěrečné pomazlení. Takto to praktikujte každý den. Dítě si zvykne a zjistí, že se blíží čas odpočinku. Usne poté snadněji. Samozřejmě v případě, že je dítě zvyklé spát s vámi a na každodenní uspávání nebo že chodí spát, kdy se mu zachce, bude celý proces zdlouhavější a namáhavější. Důležité je vytrvat. Není tak těžké zjistit, jak naučit dítě spát samo.

K lepšímu usínání může pomoci i oblíbený plyšák, polštářek či usínáček. Dítě mívá svého mazlíka různě pojmenovaného a je to jeho přítel na usnutí. Jen pozor na jeho ztrátu. Někdy pomůže i nějaká část oděvu maminky. Její vůně bude s dítětem po celou noc.

Co byste měli vědět o spánku novorozenců

Jak naučit dítě spát samo? Chce to trpělivost

Chcete vědět, jak naučit dítě spát samo, protože cítíte, že je na to ten správný čas? Pak směle do toho. Buďte trpěliví, laskaví, a také pevně odhodlaní. Jestliže vám ale dítko v posteli nevadí a vlastně si všechny společné chvíle vychutnáváte, není žádný důvod, proč to měnit. Každé dítě se jednoho krásného dne budit přestane a bude spát celou noc a stejně tak se bude chtít osamostatnit a spát samo. Takže si užívejte každou společnou chvilku bez obav.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Jak naučit dítě spát samo a bez rodičů?