Jak naučit dítě, aby usínalo samo a bez rodičů?

Jak naučit dítě, aby usínalo samo bez rodičů
Zdroj: Shutterstock.com

Také jste byli ještě v porodnici rozhodnuté, že vaše dítě s vámi rozhodně nebude nikdy spát v posteli? A že se nikdy nestane, abyste ho večer hodinu uspávala, běhala k němu každou chvíli nebo dokonce chodila rovnou spát s dítětem.

Také to znáte? Také jste se dušovaly, že vy určitě ne a nakonec je všechno jinak a váš  potomek se noc co noc rozvaluje u vás v posteli? Pak vězte, že rozhodně nejste sami. Možná už vás ale věčné okopávání štve a rádi byste dítě přestěhovali do své vlastní postele nebo ještě lépe, do vlastního pokojíku. Jak na to?

Jak naučit dítě, aby usínalo samo: Buďte důslední

Tisíckrát během výchovy vyslovené a rozhodně ne zbytečně. Musíte být důslední a dodržovat rituály. Děti potřebují pravidelnost a musí vědět, že vy sami jste pevní ve svých rozhodnutích. Jen tak je lze přimět k tomu, aby usínaly ve své posteli a pokud možno v ní byly celou noc. Každé dítě se může naučit usínat samo a spát ve své posteli celou noc. Samozřejmě, to co platí u jednoho, nemusí fungovat na druhého. Některé děti spí bez problémů celou noc už v půl roce a jiné vyžadují přítomnost rodičů klidně delší dobu. Podle odborníků by nejpozději ve třech letech měly dokázat spát všechny děti samy.

Dítěti i rodičům velmi pomůže, když vytvoří večerní uspávací rituál. Není nutné, aby zahrnoval hromadu věcí ani byl příliš dlouhý. Každopádně by měl být každý den stejný a rodiče by se měli snažit ho opravdu dodržovat. Obvykle spánku předchází mytí, čištění zubů, povídání si či čtení pohádky, pomazlení a zhasnutí lampičky.

Je logické, že dítě neumí hned samostatně usínat  sotva vykoukne na svět, ale čím dříve se to začne učit, tím lépe a rychleji to půjde. Začít můžete už u kojence, ale nenechávejte ho vyplakat. Je ale rozdíl, jestli se jedná o takto malé miminko nebo čtyřleté dítě, které už většinou pláče především ze vzteku a může se snažit cíleně obměkčit rodiče.

Všichni mají svou postel

Dítě by mělo pochopit, že každý má svoji postýlku, kde se nejlépe vyspí. Maminka s tatínkem svou, sourozenec i dítko. Jestliže dítě neustále a ze všech sil trvá na tom, že ve své postýlce spát nechce, možná je načase zapřemýšlet, zda k tomu nemá nějaký důvod. I na pohled malichernost může být pro dítě nesmírně důležitá. Velmi často zamává s dětskou psychikou narození sourozence, který může spát s rodiči. V tomto případě dítě vysvětlete, že stejně jako tam spávalo ono, tam nyní spí miminko, ale že ono má také spoustu výhod oproti novorozenci (jít do kina, na zmrzlinu, dívat se na pohádky).

Vytvořte ideální podmínky pro dětský spánek

  • Na spaní dávejte lehké a prodyšné oblečení, které nebude příliš teplo a nebude nikdy tlačit.
  • Teplota na spaní by měla být od 18 do 20 °C v místnosti.
  • Pořiďte kvalitní matraci a minimálně do jednoho roku dítěte nepoužívejte polštář.
  • Malé miminko nenechávejte spát na bříšku.

Čtěte také: Jak uspat miminko

Estivillova metoda

Je mnoho rad a návodů jak naučit dítě spát samotné. Poměrně rozšířená je Estivillova metoda, která má spoustu odpůrců i příznivců. Jedná se o metodu řízeného pláče a je podrobně popsaná v knize Dětská nespavost, kterou napsal Eduard Estivill. Měla by pomoci vašemu dítěti usnout a spát celou noc bez přerušení. Údajně je prokázána 96 % úspěšnost.

Jestliže chcete, aby vaše dítě konečně začalo spát celou noc, buďte tvrdí, zejména sami na sebe. Rozhodnutí musíte udělat ihned a trvat na něm. Existují ovšem i mimořádné situace, třeba nemoc dítěte nebo zlé sny. V takovém případě neváhejte a klidně si dítě do postele vezměte.

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*