Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak zajistit bezpečnost dětí v autě? Kde nejčastěji chybujeme?

Redakce

Redakce

20. 6. 2019

Víte, jak správně upoutat dítě v autosedačce? Máte zajištěné všechny těžké předměty v autě? Necháváte dítě v autě o samotě? Na co si dát pozor, abyste zajistili co největší bezpečnost dětí v autě?

Dítě v autě

Bezpečnostní pásy a airbagy jsou v autě přizpůsobeny na výšku dospělé osoby. Do 150 cm musejí proto děti cestovat v dětské autosedačce. Autosedačka jim poskytne ochranu při dopravní nehodě. Ale ani autosedačka není všemocná. Až třetina evropských rodičů totiž podle studie společnosti Britax Römer ohrožuje bezpečnost svých dětí překračováním povolené rychlosti. Přitom již náraz v rychlosti 30 km/h může být pro nepřipoutanou dospělou osobu fatální, nemluvě o přepravovaném dítěti. Podle studie více než třetina evropských rodičů překračuje povolenou rychlost s dítětem v autě (častěji tatínkové), 33 % rodičů dokonce vozí dítě v autě bez vhodné autosedačky. Každý desátý rodič navíc neví, jak autosedačku správně nainstalovat.

Špatně instalovaná sedačka

V Polsku proběhla v uplynulých letech kampaň zaměřená na bezpečnost převozu dětí v autě. Odborníci a policie v praxi ověřovali, jestli používají rodiče autosedačku správně. Z 2030 případů byla pouze ve 105, tedy v necelých pěti procentech, autosedačka nainstalována správně a dítě v ní bezpečně připoutané. Mezi nejčastější chyby patřila nestabilní instalace, nesprávná montáž, dále pak nedostatečné utažení integrovaných popruhů, špatně použitý pás vozidla při poutání dítěte (překřížený, špatně umístěný nebo vedený) a nekompatibilita sedačky s vozidlem. Zejména v poutání tzv. vajíček pro nejmladší děti se velice chybuje.

Jakou dětskou autosedačku vybrat pro letošní rok?

Jak zajistit bezpečnost dětí v autě? Studujte návody!

Každý rodič by měl pečlivě studovat manuál a pustit si instruktážní video ke konkrétnímu typu autosedačky. Před koupí si ji nechte důkladně předvést, včetně názorné ukázky instalace a hlavně výměny potahů. Často jsou systémy autosedaček složité a vyžaduje to nadprůměrnou inteligenci k tomu, abyste potah znovu nasadili správně, správně instalovali popruhy atd. V případě rozměrnějších sedaček pro starší děti byste měli vyzkoušet, jestli se do vašeho vozu vejde.

Nejbezpečnější místo v autě

Statistiky dopravních nehod potvrzují, že nejbezpečnějším a nejlépe chráněným sedadlem v osobním voze je místo vpravo vzadu. Nejmenší děti bývají usazeny v kolébkách umístěných proti směru jízdy buď bezpečnostními pásy, nebo IsoFixem. S ohledem na bezpečnost dětí je vhodné držet je proti směru jízdy co nejdéle. V případě nehody je směr sedačky proti jízdě nejbezpečnější. Kojence tedy umisťujeme ideálně v kolébce proti směru jízdy na pravém zadním sedadle, zejména na dálnici. Po městě volí mnoho maminek umístění kolébky na sedadlo spolujezdce, což není tak bezpečné, ale na miminko pořád vidíte. Nezapomeňte však v této pozici nechat vypnout airbagy! Jakmile dítě odroste, přestěhuje se do větší sedačky umístěné po směru jízdy. Ideálně zase vpravo vzadu.

Proč používat k připevnění dětské autosedačky Isofix?

Pozor na jídlo

Pokud s dítětem řidič cestuje ve voze sám, je potřeba se maximálně věnovat řízení. Konzumace potravin je oblíbeným prvkem k zabavení dítěte během jízdy, nicméně druhy pokrmů je důležité důsledně vybírat. Pokud by se vám začalo dítě na dálnici dusit, může být situace velice nebezpečná. Vhodná je např. ovocná kapsička či měkké ovoce nakrájené na malé kousky. Nevhodné jsou piškoty nebo sušenky, které mohou dítěti zaskočit.

Pozor na volné věci v autě

Jakýkoli tvrdý a těžký předmět, který je umístěný ve voze, může během nárazu získat několikanásobně větší váhu a navíc díky kinetické energii může ohrozit vaše dítě! Vždy zatahujte víko v zavazadlovém prostoru. Dejte si pozor na populární kovové lahvičky na pití. To už je na cestu bezpečnější pití v plastové láhvi. Dejte si také pozor na mobil, který uzavírejte do přihrádky nebo umístěte do pevného držáku. Vedle dítěte by neměla ležet žádná sportovní či nákupní taška s potravinami. Dítě by ve svém okolí nemělo mít rovněž žádné předměty s ostrými hranami.

Jak vybrat rodinné auto? Na co se zaměřit a na co si dát pozor?

Správně utažený popruh

Správně utažený popruh je takový, kam dokážete zastrčit pouze poslední články prstů. Některé autosedačky jsou například vybaveny systémy, které napomáhají správnému utažení integrovaných popruhů. Některé autosedačky dokáží informovat pomocí zvukového signálu o tom, zda byl popruh dostatečně utažen. Správné utažení integrovaných popruhů sedačky umístěné po směru jízdy při případné nehodě eliminuje nadměrný pohyb horní části těla, a tím se zabrání nechtěnému kontaktu s tvrdými částmi interiéru.

Isofix a top tether

Pro větší stabilitu dětské autosedačky a také usnadnění instalace slouží systém isofix. Jde o speciální kotevní body, díky kterým je sedačka v dolní části přímo spojena s rámem vozu. Ve srovnání s upevněním sedačky bezpečnostním pásem vozidla je tak její stabilita větší. U sedaček skupiny I, II a III pro děti od 1 do 12 let se na jejím zvýšení podílí také systém top tether – popruh vedoucí od horní části sedačky, který se uchycuje buď do bodů umístěných na zadní straně sedadla, nebo na dně kufru, případně na stropě v zavazadlovém prostoru. Někdy však není možné jej použít díky konstrukci hlavové opěrky zadního sedadla. Pokud je popruh veden přes ni, nejspíš dojde při nárazu k jeho sklouznutí a horní část sedačky nebude upevněna. Vždy se snažte, aby byl tento popruh co nejvíce napnutý. Zajistíte tím jeho vysokou efektivitu.

Podsedák

Samostatné podsedáky jsou vhodné pro děti od 150 cm, ale pokuste se podsedák oddalovat, co to jen půjde. Podsedák zajišťuje při dopravní nehodě dostatečnou ochranu pouze tehdy, je-li vaše auto vybaveno komplexním systémem airbagů, které ochrání jeho bok a hlavu. Pokud to vaše auto nemá, ochrání vaše dítě při bočním nárazu jedině autosedačka s bočnicemi, kdy je dítě vystaveno nárazu do tvrdých částí interiéru.

Třetí dítě ano či ne? Co vám to přinese a co vezme?

Nikdy nejezděte bez autosedačky či podsedáku

Pokud dítě v autě zapnete pouze běžným pásem a bez autosedačky, je pás v oblasti břicha veden příliš vysoko (nikoli přes kyčle, ale přes měkké tkáně břicha), což může i během menšího nárazu způsobit poranění břicha.

V zimě dítě svlékejte

Péřová bunda nebo kombinéza způsobí, že dítě jednak není zcela pevně dotaženo, ale hlavně díky hladkému materiálu může během nárazu dítě z autosedačky prostě vyklouznout a vyletět ven. Zní to neuvěřitelně, ale testy to opakovaně prokázaly.

Pozor na přetočený pás

Přetočený pás by se během nárazu mohl zaříznout do bříška dítěte. Dávejte na to opravdu důkladný pozor.

Nenechávejte dítě v autě samotné

Občas maminky potřebují vyběhnout do obchodu a nechce se jim odpoutávat či dokonce budit spící miminko. To ovšem můžete udělat pouze v případě, že na vaše auto vidíte přes výlohu (benzínová stanice, malý obchod s parkováním přímo před vstupem, drogerie atd.). Nikdy nenechávejte dítě v autě, aniž byste jej měla plně pod kontrolou a na očích. Už se mnohokrát stalo, že bylo např. auto odtaženo i se spícím dítětem. Zejména pokud je horké počasí, vždy vezměte dítě s sebou, aby nedošlo k přehřátí!

Pozor na elektroniku

Další důležitá věc je mít auto s manuálním klíčem. Pokud chcete nechat dítě v autě, mějte na paměti, že elektronika se může rozbít. Pokud vám přestane fungovat dálkové ovládání a vy nemáte ve vedru nebo naopak v mrazu, jak otevřít dítěti urychleně dveře, koledujete si o pěkný průšvih. Vždy se také ujistěte, že je vůz dobře zabrzděn ruční brzdou se zařazenou rychlostí. V Německu se totiž nedávno stalo, že matka špatně zabrzdila v kopci a když vyšla z obchodu, nikde její vůz nebyl. Domnívala se, že byl odtažen, ale auto naneštěstí i s dítětem sjelo pozpátku do nedaleké vodní nádrže a utopilo se.

Ohodnoťte tento článek:
4,9
Právě čtete

Jak zajistit bezpečnost dětí v autě? Kde nejčastěji chybujeme?