Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak vyčistit myčku nádobí

Znáte to, otevřete myčku po skončení programu, opaří vás pára a hned za ní vás spaří i nepříjemný odér nesprávně umytého nádobí. A nic proti tomu nepomáhá. Právě teď vám poradíme, jak se zápachem z myčky bojovat a mít čisté nádobí, které se nemusíte bát používat, nebo nabídnout návštěvě.

Zápach

Obvykle zápach vzniká tím, že do myčky dáte nádobí zašpiněné něčím aromatickým (vajíčka s tekutým žloutkem, ryby, atp.). Takové zbytky se usadí někde v myčce a hnijí a zapáchají.

Umytí myčky

Než se vrhnete na mytí myčky, tak určitě mrkněte do manuálu. Výrobci v ní velmi často radí, jak o myčku pečovat a jak ji umýt. Určitě preferujte postup podle manuálu. Pokud jej nenajdete, tak můžete na vlastní nebezpečí zkusit některou z našich rad:

1. Prevence

Nejlepší je preventivně jednou za 1-2 měsíce používat čistící program, nebo dát do myčky speciální čisticí prostředek a pustit na dlouhý program. Takové přípravky koupíte například od Finish, nebo Somat .

2. Důkladné vyčištění

Když už myčka smrdí, tak je na prevenci pozdě. Teď je třeba myčku důkladně vyčistit. Rozeberte všechny vnitřní díly myčky – pohyblivá ramena a filtry a důkladně je vyčistěte třeba Jarem. U filtru si dejte obzvláště záležet – tam se nejčastěji ukládá mastnota, která zasmrádá.

Důkladně omyjte celý vnitřek myčky – koše, těsnící gumy ze všech stran i stěny. Zase například Jarem.

3. Umyjte myčku

Když už máte umyto ručně, je na řadě použít chemii a zapnout delší mycí program. Buď můžete věřit radám „babiček“, nebo použijte už zmíněný Finish, nebo Somat – podobné čističe myček prodávají i Globus, Kaufland, DM a další hypermarkety pod vlastními privátními značkami. Ty obvykle fungují podobně dobře jako ty „značkové“ čističe. Stačí postupovat podle návodu.

Na čištění můžete ale použít i sodu, ocet, nebo kyselinu citronovou. Zapněte myčku na delší program, počkejte, až se myčka vypustí (nebo skončí předmytí), otevřete myčku a dejte dovnitř 2 deci octa, malý šálek jedlé sody, nebo 20 deka kyseliny citronové (dávkování je orientační, upravte si je podle sebe – rozumně).

4. Instalatér

Pokud se ani přes 5 pokusů nedaří zápachu zbavit, zkuste oficiální podporu výrobce myčky, nebo instalatéra. Výrobce vám může po telefonu poradit, co by mohlo zápach způsobovat. Instalatér pak může rozebrat vnitřní část myčky a zjistit, kde se zápach drží a místo vyčistit.

5. Voňavý osvěžovač

Hodně pomáhá, když do myčky pověsíte takový voňavý „stromeček“, který během běžného mycího programu neustále „osvěžuje“ vodu a zápach se tak částečně přebije. Ale lepší je vyřešit to úklidem, než přebitím vůní.

Přejeme vám pevné nervy a až myčku vyčistíte, tak se ji snažte pravidelně preventivně udržovat čistou, je to výrazně lepší, než po domytí jednoho cyklu ucítit smrad a muset nádobí umýt znovu, třeba i dvakrát.

Pokud se vám ve výjimečném případě stane, že myčka už nejde zachránit a jakékoliv mytí nepomáhá, pak je čas vybrat novou. Abyste při nákupu neprohloupili, tak mrkněte na návod jak vybrat myčku od CoVybrat.cz – nezaujatého testovacího a recenzního portálu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak vyčistit myčku nádobí