Jak se zbavit strií? Vyhlaste jim válku

Jak se zbavit strií

Strie, strašák nejen těhotných žen. Jde proti nim vůbec bojovat a existuje nějaká prevence? Tyto nepříjemné a nevzhledné jizvičky trápí muže i ženy. Největší rizikovou skupinou jsou především ženy v jiném stavu, ale mohou postihnout i děti v pubertě nebo obéznější osoby. Jak se zbavit strií? A jde to vůbec?

Co jsou to strie?

Strie jsou malé vnitřní jizvy. To znamená, že povrch kůže je v pořádku, ale pod povrchem je pokožka tenčí a téměř chybí elastická vlákna. Pokožka praská. Bohužel už jde obvykle o výsledný stav a je možná jen určitá korekce. Proto je ideální začít s nimi něco dělat hned po jejich vzniku. V tu dobu jsou červené až červenofialové, někdy i vypouklé. Během několika let zblednou.

Kdo má sklony k tvorbě strií?

Tvorbu strií ovlivňuje hned několik faktorů:

  • genetické dispozice,
  • hormonální změny (těhotenství, puberta, menopauza či braní některých léků),
  • těhotenství (mimo hormonů ovlivňuje tvorbu jizviček i nárůst hmotnosti a velikost miminka),
  • obezita,

Nejdůležitější je prevence strií

Jak jsme již zmínili, strií se úplně zbavit nelze, proto je zvláště v tomto případě velmi důležitá prevence. Zaměřte se na to, aby u vás neprobíhali rychlé výkyvy váhy. Dodržujte správnou životosprávu a samozřejmě přísun tekutin. Příjemné jsou i prokrvující masáže a pravidelné promazávání kůže, zejména stehen, boků, břicha, rukou a prsou. Vyzkoušet můžete i potravinové doplňky s vitamínem E a kolagenem a posilování.

Jak se zbavit strií pomocí krému?

Jestliže nechcete mít ošklivé strie, musíte promazávat. Dostatečná hydratace pokožky a její masírování krouživými pohyby je nezbytné. A to i v případě, že už se vám strie objevily. Nepřestávejte s mazáním a masírováním, nebudou tak výrazné. Přípravků je na trhu celá řada od těch za pár korun po některé, za které zaplatíte za balení mnohem více. Možná se k vám také dostala informace, že funguje na strie sádlo. Ano, skutečně funguje, ale pozor. Nesmí v něm být žádná sůl. Vhodnější je tedy měsíčková mast, která obsahuje vepřové sádlo. Promastí pokožku a zároveň má i hojivé účinky. V těhotenství natírejte alespoň 1x denně. Oblíbenými prostředky proti striím je krém na strie od Dermacolu, tělový krém Elasti-Q, masážní balzám proti striím a celulitidě Enja, obyčejná Indulona, olivový olej i máslo.

Laser a mikrodermabraze

Existují i různé metody, které pomohou bojovat se striemi. Většinou ale strie úplně neodstraní, pouze zesvětlí nebo zmenší.

Dobrým pomocníkem je laser, ale jen na čerstvé jizvy. Na ty starší už příliš nezabírá. Dokáže jizvičku zesvětlit a podle klinických studií dokáže vzhled pokožky vylepšit i o 50 %. Laser si musíte zaplatit a cena se pohybuje kolem 250 Kč za cm2.

Další možností je mikrodermabraze. Jedná se o kosmetický zákrok, kdy se použije oxid hlinitý, který jemně zbrousí povrch kůže. Tato metoda je poměrně nákladná, ale především na staré jizvy působí velmi pozitivně a patří k nejúčinnějším.

Čtěte také: Strie a povadlé bříško po porodu jsou již minulostí, říká specialistka na estetickou medicínu

Moderní technologie přinášejí ještě jednu metodu. Je jí mikrojehličková radiofrekvence. Před její aplikací dostanete znecitlivující mastičku. Používají se jehličky, které se dostanou na požadovanou hloubku a působením tepla se zkrátí kolagenová vlákna. Ta stáhnou jizvičku na minimum. Samozřejmě ani zde nejde kůže úplně vyhladit, ale rozhodně se strie výrazně zredukují.

Jste těhotná a bojíte se strií? Pak začněte včas s vhodnou prevencí, i když ani tak není vyloučeno, že je mít budete. Dobrou péčí ovšem nebudou ani zdaleka tak nevzhledné a nebude jich tolik. Někdy jde o velmi těžký boj a zbavit se strií definitivně je nemožné. Za tu radost, mít dítě, nám ale těch pár jizviček stojí. Co myslíte?

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Související články

    Nic nenalezeno

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*