Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak se správně starat o oblečení vašeho miminka?

Redakce

Redakce

28. 11. 2017

Připravujete výbavičku pro miminko a kladete si otázku, jak správně o nejmenší oblečky pečovat? Máme pro vás několik tipů, na co si dát pozor při nákupu, praní i žehlení kojeneckého oblečení.

Jaké oblečení kupovat?

Vybírejte oblečení ve světlých barvách. V tmavých látkách mohou být přítomna zdraví škodlivá barviva dráždící jemnou dětskou pokožku. Volte prodyšné materiály, které dobře sají pot, ideálně čistou bavlnu, vyhněte se syntetickým textiliím. V současnosti vzrůstá obliba oblečení z bio materiálů. Pozornost věnujte také vhodnému a praktickému střihu. Dobře se oblékají propínací overaly, dupačky s rozepínáním v rozkroku, zpočátku oceníte i zavinovací body. Volte správnou velikost, ať oblečení miminko nikde neškrtí a netáhne, ale zase ať mu není ani příliš velké. Alespoň zpočátku se vyvarujte přehnaným ozdobám a nášivkám, které by mohly miminko tlačit nebo ho dráždit, stužky a šňůrky zase hrozí dušením v případně nevhodného obtočení kolem krku.

Musím nové oblečení prát?

Ano, nové oblečení je vždy nutné vyprat. Ač se zdá oblečení čisté, může být z výroby plné chemických látek, jež mohou na kůži způsobit podráždění, zarudnutí, svědění, či dokonce vyrážku. Pochází z různých koutů světa, projde i několika sklady, kde mohou být používány insekticidy zabraňující znehodnocení hmyzem. Navíc nevíte, kdo v obchodě před vámi na oblečení sahal.

Pokud kupujete oblečení z druhé ruky, použijte navíc dezinfekci. Na trhu existují dezinfekční prostředky vhodné na kojenecké oblečení, jenž se přidávají do pračky a ničí bakterie i houby. Ekologicky šetrnější alternativou je i praní v octové vodě, které se osvědčilo už našim maminkám a babičkám.

Na jakou mám prát teplotu?

Oblečení neperte v ruce, ale používejte automatickou pračku. Při ručním praní nikdy nedosáhnete takového účinku, špína a bakterie v prádle zůstávají. Kojenecké oblečení perte na vyšší teploty než oblečení pro sebe. Ideální je prát na 60 °C, u starších dětí postačí 40 °C. Pokud používáte látkové pleny, nastavte program na 90 °C. Povlečení je nutné prát minimálně na 60 °C, aby se zahubili roztoči.

Jaký zvolit prací prášek?

Běžné prací prášky a gely obsahují příliš mnoho chemických látek, které by mohly jemnou pokožku vašeho miminka dráždit, proto používejte speciální dětské prací prostředky bez parfemace, umělých barviv a chemikálií. Dále je vhodné zvolit program opakovaného máchání, aby se z prádla vyplavily opravdu všechny nežádoucí látky. Aviváž se na kojenecké oblečení nedoporučuje vůbec, a to ani ta dětská. Prádlo změkčíte žehlením nebo použitím sušičky.

Namísto pracího prášku můžete také vyzkoušet jeho přírodní alternativu na bázi rostlinných výtažků. Ořechy na praní se dávají do pračky v bavlněném pytlíku. Jejich skořápky obsahují saponin, který vytváří mýdlovou pěnu. Používají se na praní při všech teplotách, pomáhají uchovávat barvy, změkčují prádlo, jsou šetrné a ekologické, vhodné pro alergiky. Pořídit se dají i ve formě gelu.

Oblečení, které poroste s vaším dítětem. Je praktické a ušetříte!

Doma si můžete vyrobit z kostky pracího mýdla, vody a krystalické nebo práškové prací sody tzv. mýdlový sliz, jenž se vkládá přímo do bubnu pračky. Skvrny vám pomůže odstranit žlučové mýdlo, které nanesete na skvrnu a pak perete běžným způsobem. Pro bělení prádla můžete použít prací sůl na praní.

Je nutné dětské oblečení žehlit?

Pokud žehlení není zrovna vaše hobby, malé miminko vám dává zabrat a nestíháte ani běžné domácí práce, tak nežehlete, v ideálním případě to vydržte alespoň po dobu šestinedělí. Výhodu mají maminky vlastnící sušičku prádla, které nemusí žehlit vůbec. Názory na žehlení se však různí, v některých domácnostech se žehlí všechno oblečení včetně ponožek, v jiných se naopak nežehlí vůbec. Jak to máte s žehlením vy?

I u péče o prádlo vašeho miminka se řiďte především zdravým rozumem. Nedejte na reklamy na dětské aviváže a opravdu perte bez ní. Pozorujte pokožku vašeho miminka a zbytečně neexperimentujte. Pokud najdete prací prostředek, který vaše dítě nedráždí a vyhovuje mu, neměňte ho. V případě, že by vaše miminko trpělo ekzémy nebo alergiemi, vždy se ohledně údržby jeho oblečení poraďte s dětským lékařem či alergologem.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Jak se správně starat o oblečení vašeho miminka?