Menu
MotherClub.cz
Vývoj miminka

Jak naučit dítě chodit? Co dělat a co rozhodně ne!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 12. 2018

Určitě se už těšíte na první krůčky vašeho dítěte, které jsou stejně důležité jako první slovo. Ovšem než začne malé miminko chodit a běhat, chvíli to trvá. Některé děti dříve a jiné později. Vyvstává tedy otázka. Jak naučit dítě chodit? Odpověď můžete najít právě v tomto článku

Jak naučit dítě chodit?

Nejdůležitější zásadou je, netlačit na něj. Potřebuje svůj tomu čas. Zdravý vývoj dítěte takový, který jde svou přirozenou cestou. Nepoměřujte pokroky dětí sousedů a nic nedejte ani na řeči maminek či babiček o to, že už by mělo vaše dítě dávno chodit. Nečtěte diskuze na internetu a nedejte na řeči ostatních. Vaše dítě je jedinečné a ví nejlépe, kdy je ten správný čas postavit se na vlastní nohy. Můžete mu samozřejmě pomáhat, ale jen s rozumem a v mezích. Chůze je v podstatě jen takové vyvrcholení celého procesu a předchází mu spoustu dovedností, které se malé dítě musí naučit, než si stoupne. Není ani tak podstatné, jak naučit dítě chodit, ale spíše to, jak vydržet mu nepomáhat.

Vývoj chůze dítěte

Alfou a omegou je správné pasení koníčků, které by mělo dítko zvládnout asi ve třech měsících. Pokud toto provádí správně, má velmi dobře „nakročeno“ k tomu, aby se v budoucnu dokázal správně otáčet, lézt, stavět se, sedat i chodit.

Mezi pátým a osmým měsícem už dokáže samostatně sedět bez opory. Dokáže držet hlavičku i záda pěkně zpříma a opírá se o ručičky před tělem. Ale pozor! I když dokáže dítě sedět bez opory, pokud si také samo nesedne, tak ho rozhodně neposazujte. V tomto období je na pořadu dne i překulování na bříško a zpátky.

Vojtova metoda – strašák nebo účinná pomoc?

Další období, přibližně kolem sedmého měsíce je velmi přelomové. Dítě se dokáže vzepřít na rukou a posunout pod sebe kolínka. Postupně začne pérovat (pohybuje se dopředu a dozadu) a jednoho krásného dne, začne lézt. Před samotným lezením se většina dětí ještě plazí po zemi. A už v této době dokáží být neuvěřitelně rychlé.  Lezení je velmi důležitou fází vývoje a dítě při něm zapojuje celé tělo. Postupně začne přelézat překážky. Když dítě někam vleze, snažte se mu nepomáhat. Mělo by umět i samo vylézt (vždy bezpečně).

Kdy začínají děti sedět?

Mnoho maminek by bylo nejraději, kdyby dítě sedělo hned po narození. Důvod je jednoduchý. Často mají strach, že na zádech se dítko musí hrozně nudit, a že ze sedu je svět hned veselejší. A možná je to i pravda. Ovšem skvělá zábava pro dítě může přinést nejednu zdravotní komplikaci a zadělat na potíže s páteří. Nikam nespěchejte, není proč. Samostatný sed postupně vyplyne z vývoje. Pro jeho zdraví i dostatečné posílení svalů je mnohem lepší, když nejdříve leze, než sedí, protože dítě se neposadí z polohy vleže na zádech, ale právě při lezení z polohy na kolenou. Ale dočkáte se. Obvykle se začne miminko samostatně posazovat kolem osmého až devátého měsíce.

Jak stimulovat dítě k lezení, když ne a ne začít?

První krůčky dítěte

Mezi osmým a devátým měsícem začínají děti chodit kolem nábytku a přidržují se ještě rukama. Postupně se osmělují a začnou přenášet váhu z nohy na nohu a pak jednoho krásného dne se pustí a první samostatné krůčky jsou tu. Samozřejmě počítejte s tím, že ho čeká nejeden pád, proto odstraňte veškeré nebezpečné věci, o které by si mohlo ublížit. V tomto období také dělá řada dospělých tu chybu, že chytá dítě za ručičky a vodí ho. Nedělejte to, je to chyba a dítě se zbytečně učí špatným pohybovým vzorcům. Musí samo znát svou sílu bez pomoci druhých.

A kdy má dítě začít chodit? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Obvykle k tomu dochází kolem dvanáctého měsíce, ale může to být dříve nebo později. Nehleďte na tabulky, slouží jen k orientaci a mohly by vás zbytečně stresovat. Některé děti dokáží chodit už v deseti měsících a jiné třeba až v patnácti měsících. Vše je normální.

Asi v osmnácti měsících by už dítě mělo chodit poměrně dobře. Z vašeho malého miminka vyrostlo samostatné a šikovné batolátko. Dítěti se otevírají nové rozměry. Konečně může „utéct“ rodičům a bude toho také patřičně využívat. A vy možná ještě budete s nostalgií vzpomínat na dobu, kdy jen klidně leželo v kočárku.

Tipy a triky, jak podpořit dítě v chůzi

  • v bytě je vhodné mít pohovky nebo nízké stolky, aby se mohlo dítě v případě potřeby o něco opřít. Až bude jistější, rozmístěte po místnosti hračky, aby mělo dítě motivaci chodit kolem dokola,
  • zapomeňte na různá skákadla, chodítka, apod. Tím dítěti více škodíte, než pomáháte. Dopřejte mu raději co nejvíce spontánního pohybu v prostoru,
  • malé děti jsou velmi zvídavé a nemají pud sebezáchovy. Myslete na to a zabezpečte věci v bytě tak, aby si vaše ratolest nemohla ublížit,
  • někteří rodiče používají i ohrádku. Jestliže je to nutné, pořiďte si ji. Ale jedině v případě, kdy máte doma nezabezpečená místa (otevřené schodiště, apod.) a jen na krátkou dobu. Rozhodně tam dítě nenechávejte příliš dlouho, protože tím bráníte jeho rozvoji a přirozené potřebě prozkoumávat okolí.

9 nebezpečí číhajících mezi pomůckami pro děti

Kdy obout dítěti první botičky?

Vaše dítě udělalo první krůčky a vy už přemýšlíte, jaké botky mu koupit? Nebo už mu je dokonce nazouváte? Tak je klidně zase zujte. Dokud jen leze, staví se či obchází nábytek, boty nepotřebují, ale navíc by jim i dost překážely a zabraňovaly správnému pohybu. Bosá chůze podporuje chodidla, kotníky a svaly na nohou. První botky pořizujte až ve chvíli, kdy dítě chodí úplně samostatně. Do té doby můžete dát na nožičky protiskluzové ponožky. Až budete pořizovat dítěti první botky na ven, vybírejte kvalitní obuv, která je zdravotně nezávadná a neničí nohu. Boty musí na nožce dobře sedět. Být dostatečně široké, zejména v oblasti prstů a nesmí nohu zbytečně utlačovat.

Pasení koníčku aneb první vzpřímení. Kdy s ním začít a jak ho provádět?

Jak naučit dítě chodit?

Jak naučit dítě chodit? Odpověď je jednoduchá, nijak. Správný vývoj dětí podmiňuje trpělivost rodičů i okolí. Ať vaše miminko dělá to, co je pro něj přirozené. Nechte své, často nadnesené, představy spát a radujte se z každého malého pokroku, který přijde. Když budete své dítě vodit za ruku, dávat do chodítka, houpadla či jiného „pomocníka“ mu nepomůžete, ale spíše uškodíte. Když ho budete nutit dělat předčasně to, na co ještě není připravené, zaděláte mu na celoživotní problémy. Jasně, vůbec to tak být nemusí, ale nač zbytečně riskovat. Například při vodění za ruku se mění u dítěte těžiště těla a ono chodí špatně. Vlastně ani nechodí, ale spíše za vámi vlaje. Pusťte řeči ostatních z hlavy, klekněte si k dítěti na podlahu a užívejte si společně každou chvilku, kterou spolu můžete trávit. Ono se jednou postaví a to větší bude radost, že to dokázalo úplně samo.

Mějte na paměti jedno důležité a známé heslo: „Nejlépe svému dítěti pomůžete tím, že mu nebudete pomáhat vůbec.“

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jak naučit dítě chodit? Co dělat a co rozhodně ne!