Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Dudlík ano či ne a kdy ho odebrat?

Redakce

Redakce

19. 4. 2018

Řada rodičů řeší, zda dudlík ano či ne. Ze svého okolí slýcháme nejrůznější názory, proč nepoužívat dudlík. Je tomu ale skutečně tak? Dudlík škodí nebo dudlík neškodí? Rozeberme si výhody a nevýhody používání dudlíku.

Dudlík pro a proti

Pláč je nejdůležitějším komunikačním nástrojem miminka. Pokud jsme vyčerpali veškeré možnosti, jak děťátko uklidnit (nakrmili jsme ho, odříhli, přebalili, ujistili se, že mu není zima, ani horko, že není nemocné), můžeme mu dudlík s klidným svědomím nabídnout. Ne každé miminko ovšem o dudlík stojí. V žádném případě mu jej nevnucujeme.

Novorozenec a dudlík

Na základě dlouhodobých studií používání dudlíku výrazně snižuje riziko náhlého úmrtí novorozence (SIDS), podobně jako spaní na zádech. V tomto ohledu je tedy používání dudlíku velice prospěšné.

Dudlík v šestinedělí

Dnes jsou k dispozici anatomicky tvarované dudlíky ze silikonu, které se dobře udržují v čistotě, drží tvar a dětmi jsou dobře přijímány. Sací reflex u malých dětí dlouho přetrvává a dumlání jim přináší viditelné uspokojení.

Jak naučit dítě usínat bez kojení

Dudlík a technika kojení

Zejména v prvních dnech života je potřeba u miminka stimulovat sací reflex, aby se lépe naučilo ovládat pusinku. Technika kojení z prsu se od dumlání šidítka liší. Odborníci z tohoto důvodu nedoporučují, aby se novorozenci, který odmítá pít z prsu, dudlík dával. Záleží vždy na doporučení vašeho pediatra a na zdravém rozumu. Pokud se vám kojit podařilo, není důvod miminku dudlíček nedat. Pokud ho odmítá, rozhodně mu ho nevnucujte! Je možné, že některé dudlíky nebudou našemu miminku vyhovovat, zatímco jiné ano. Můžeme vyzkoušet několik různých druhů.

Lepší spánek s dudlíkem

Dudlík dokáže miminko rychle uklidnit a uspat. Pokud jej při usínání něco vyruší, může se zase samo „ududat“. Často se stává, že maminky sice dětem odpírají dudlík, ale děťátko používá místo dudlíku k usínání maminky prs. Taková maminka pak v noci musí vstávat i desetkrát. Případně to maminky řeší tak, že spí miminko hned u nich, což ale není zcela bezpečné kvůli zalehnutí či pádu z postele. Miminko může být díky tomu přepité a může jej bolet bříško.

Dudlíky mam

Lepší dudlík než cucání palce

U dětí, které nepoužívaly dudlík nebo jej příliš brzy odložily, hrozí, že si začnou cucat prsty, většinou palečky. Cucání prstů se však může objevit i později. Vznik tohoto zlozvyku je velmi individuální a může přetrvávat do školního věku. Kromě estetického hlediska jde také o problém hygienický. Dítě snadněji chytí infekci a může si pokřivit rostoucí zuby. Zatímco dudlík jde dítěti odebrat, prsty na rukou nikoli.

Nevýhoda dudlíku – proč nedávat dudlík

Malé dítě si může na dudlík vypěstovat návyk a nebude schopno se bez něho samo uklidnit a usnout. Proto je velmi důležité dítěti dudlík včas odebrat. Ideální je, když je dítě v roce bez něj. Později již dudlík škodí. Většinou to však nejde tak hladce a je zapotřebí velké trpělivosti. Každé dítě je jiné, některé se dudlíku zbaví rychle, jiné bude potřebovat delší čas. Nakonec ho ale odloží všechny děti, proto není dobré na dítě nějak výrazně tlačit.

Dudlík a chrup

Prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc. upozorňuje, že neustálé používání dudlíku (někdy i do tří let), může mít za následek deformaci čelistí, zvýšenou kazivost zoubků, někdy i vadu výslovnosti. Pokud se rodiče dítěti přiměřeně věnují, problémy s dudlíkem nemají. V rodině, kde péče selhává, používá dítě dudlík jako jakousi náhradu za péči, které se mu nedostává.

Metody, jak dítě odnaučit cucání palce. Zaměřte se na pozitivní jednání a motivaci

Orální fixace

Freudova psychosociální teorie označuje kojenecké období jako fázi orální, kdy je slast získávána prostřednictvím sání. V tomto období se u nás vytváří pocit jistoty a bezpečí, popřípadě úzkost a pocit nejistoty, v závislosti na uspokojení našich základních potřeb, na emocionálním naladění matky. Orální fixace se v dospělosti projevuje nejčastěji jako závislost (na jídle, partnerovi, kouření, nových poznatcích – „hltáme je“). Tyto náhradní objekty nám mají zaplňovat úzkostný prostor (frustraci) z raného dětství, kdy nám bylo odpíráno uspokojení v podobě prsu či dudlíku.

Do kdy dudlík používat?

Obecně je možno dudlík dítěti ponechat do jednoho roku věku, potom postupně dítě dudlíku odvykejte. Začněte jej schovávat. Když dítě dudlík neuvidí, nebude jej vyžadovat. Pokud ano, vhodným způsobem odveďte pozornost dítěte, např. k nějaké oblíbené hračce. V roce a půl by mělo mít dudlík již jen na spaní.

Problém nastává, pokud má dudlík mladší sourozenec. Některé děti dudlík již dávno nepoužívají, ale když se jim narodí mladší sourozenec, který dudlík mít smí, nastává problém. Je tak třeba velké trpělivosti rodičů, radikální řešení není nikdy na místě. Je třeba vše opakovaně a klidně vysvětlovat.

Zlozvyk

Postupně se z návyku na dudlík může stát zlozvyk. Dumlání dudlíku vzbuzuje u dítěte libé pocity, kterých se tak snadno nehodlá vzdát. Problém nastává, když se např. dudlík ztratí či zapomene vzít. Pro dítě (i pro rodiče…) taková situace představuje trauma. Je proto lepší mít s sebou v zásobě dudlíků víc.

Závislost dítěte na matce. Kdy začíná být nezdravá?

Dudlík ano či ne?

Není důvod se dudlíku bát, pokud se to s ním nebude přehánět a pokud jej dokážeme citlivě dítěti odebrat nejpozději do dvou let.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Dudlík ano či ne a kdy ho odebrat?