Menu
MotherClub.cz
Kojení

Dítě kouše při kojení. Jak mu v tom zabránit?

Když se miminku začnou klubat první zoubky, může to, kromě probdělých nocí, znamenat i problém při kojení – dítě kouše. Jak ho to odnaučit?

Nemá zuby a už kouše

Zuby začínají kojencům růst kolem šesti měsíců věku, někdy dříve, někdy později. Problémy s kousáním při kojení ale mohou nastat i výrazně dříve.

Dochází k tomu klidně už druhý den po porodu. Dítě vlastně nekouše, ale bolestivě tahá za bradavku nebo ji drtí dásněmi. Na citlivé kůži vznikají trhlinky zvané ragády, které často krvácí a bolí.

Příčinou je špatná technika kojení, kdy miminko nemá v ústech i dvorec. Naučit se kojit správně je proto velice důležité. Pokud si nevíte rady, spojte se s laktační poradkyní ve svém okolí. Většinou nemají problém přijet za vámi domů a techniku zkontrolovat.

Někdy může pomoci změna polohy při kojení. Vyzkoušejte jich více a vyberte si tu, která bude vám i vašemu miminku nejvíce vyhovovat.

Bradavku z ocelového sevření dostanete tak, že dítěti vsunete svůj malíček do koutku úst.

Co dělat, když kojení bolí?

Proč kouše?

K opravdu bolestivým kousnutím pak dochází až s růstem zubů. Ostatně to je také ten nejčastější důvod, proč kojenci začnou kousat. Bolí je nateklé dásně, které si snaží masírovat. Ano, někdy na to bohužel použijí místo kousátka vaši bradavku. Navíc zkouší, k čemu ty nové „věci“, které se jim objevily v puse, vlastně slouží.

Jindy může být příčinou kousání nespokojenost s nedostatečnou tvorbou mateřského mléka nebo jeho pomalým tokem. Děje se tak většinou v období růstového spurtu. K němu dochází v prvních dnech doma, potom mezi 7. a 10. dnem, ve 2-3 týdnech, 4-6 týdnech, a dále ve 3., 4., 6. a 9. měsíci věku. Dítě najednou potřebuje více energie pro svůj růst a chvíli trvá, než produkce mléka zareaguje na zvýšenou poptávku.

Aby se zlepšil tok mléka, je možné při kojení prsa stlačovat. Za zkoušku stojí také je před kojením nahřát. Na zvýšení tvorby mléka zabere pouze častější kojení, při kterém vystřídáte obě prsa. Vydržte, ono se to za pár dní srovná.

Někdy dítě při kojení kouše, protože se nudí. Většinou k tomu dochází na konci krmení, když už je dostatečně najedené. Bývá to problémem hlavně u starších kojenců, kteří už se zajímají o své okolí, a kojení je vlastně zdržuje.

Je kousání důvod k odstavení?

Kousnutí je bolestivé. Kojení s bolavými bradavkami se maminky podvědomě bojí a odmítají ho. Někdy to může vést až k úvahám o odstavení.

Strach a nervozita mají ovšem negativní vliv na spouštěcí reflex, takže vedou k začarovanému kruhu, kdy je dítě ještě nespokojenější, protože mléko neteče dostatečně rychle, a kouše víc.

Řešením není odstavení, ale znovu nalezení spokojenosti s kojením na obou stranách.

Růst zubů u dětí a teplota. Jak přežít první zoubky?

Jak kousání dítě odnaučit?

Když dítě kousne, důrazně mu řekněte: „Ne,“ nebo „nedělej to!“ a přerušte kojení. Snažte se u toho zůstat klidná. Po chvíli můžete zkusit přiložit znovu, ale pokud se situace opakuje, kojení ukončete. Miminko musí pochopit, že kousání znamená, že nebude jídlo. Můžete mu také zkusit fouknout do obličeje a zatlačit na spodní čelist, aby stisk povolilo.

Některé zdroje radí předstírat bolestivý pláč. V tomto věku ale děťátko není dostatečně empatické, aby pochopilo, že vám způsobilo bolest. Další radou bývá plácnutí přes pusu, které ale může dítě stresovat a ono může začít kojení odmítat.

Co s bolavými prsy?

Máte-li na prsou bolestivé prasklinky (ragády), zkuste na nich, jako první pomoc, po kojení nechat zaschnout trochu mateřského mléka. Prsa větrejte, doma choďte klidně nahoře bez, pokud to dovoluje situace. Vyzkoušet můžete také zábal ze šalvěje, případně hojivou mast z lékárny. Dejte ale pozor, aby miminku neškodila a nevadila mu její chuť. Použít se dají také hydrogelové náplasti (nebo gely), které hojí za mokra a díky tomu se ranky zacelí rychleji.

Zánět prsu při kojení. Co s ním dělat a jak mu předejít?

Když dítě kouše při kojení, je to nepříjemné. Nemělo by to být ale důvodem k odstavení. Většina dětí to zkusí, ale při důrazném odmítání to dělat přestane. Ať je to i váš případ.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Právě čtete

Dítě kouše při kojení. Jak mu v tom zabránit?