Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Co dělat, když dítě nic nebaví. Máme náměty pro různé situace

Těšíte se na společný víkend, který si užijete jako rodina. Jenže už od sobotního rána jsou děti na zabití, nic nechtějí dělat, nic je nebaví. A vám tečou nervy.

Některé děti mají od přírody danou zvídavost, rády zkouší a objevují nové věci. Jiné naopak jako by nic nezajímalo. Jak je motivovat?

Takovým dětem je důležité pomoci najít, co by je mohlo bavit. Své dítě od malička pozorujte a všímejte si, u čeho déle vydrží, co ho zaujme, případně v čem je lepší, než kamarádi. Právě v těchto oblastech by vaše dítě mohlo vyniknout.

Vzor rodičů

Dítě vás ve svém chování kopíruje. Když uvidí z vaší strany pouze pasivitu, bude ji napodobovat. Naopak, když pro něj bude normální vyrůstat v prostředí, kde rodiče sportují a rádi jezdí na výlety, bude to i pro ně přirozené. Ale pozor! Může se stát, že třeba na sport nebude vaše dítě nadané. Pokud ho do něj i přesto budete tlačit, může se proti tomu bouřit. Koníček nemusí dítě zaměstnat, mělo by to být něco, co ho baví a odpočine si u toho, zkrátka dělá to rádo.

Důležité je také už odmalička dítě učit, že každý má občas nárok na prostor pro sebe, kdy ostatní by to měli respektovat. Ať už jde o rodiče nebo o děti. Je dobré to ale vysvětlit: „Teď si tady chvíli něco udělám (uvařím, přečtu) a až zazvoní upozornění na mobilu (na minutce, až bude na hodinách tolik a tolik), půjdu si s tebou hrát.“

Na programu se shodněte

Když se o víkendu konečně sejde celá rodina, je skvělé, když chce volný čas trávit společně. Naplánovaný program by ale měl vyhovovat všem. Je jasné, že u malých dětí, které ještě neumí mluvit, se dohoda hledá hůř, ale pořád by dítě mělo mít ze společného výletu nebo aktivity radost. Zkoušejte různé věci a uvidíte, s čím u nich zabodujete.

Jak poznat talentované děti? Poznejte nadání včas a začněte ho rozvíjet!

Můžete to někdy zkusit otočit a dělat něco, co baví vás. Třeba to dítě chytne také. Rodinný program nemusí být vždy jen dětský. Někdy je společná procházka po lese přínosnější, než pohádka v divadle, kterou rodiče jen přetrpí.

Výlet do nákupního centra není tak úplně výlet. I když je potřeba nakoupit, není dobré vždy podlehnout a koupit jim vše, nač si ukáží. Dítě se tak naučí, že je snadné dělat si radost nákupy. Jenže když se v budoucnu ocitne v situaci, kdy peněz bude málo, nebude si ji umět udělat jinak.

Jak naučit dítě hrát si samo?

V dnešní době se řada prarodičů i rodičů pohoršuje, že si děti, na rozdíl od jejich dětství, neumí samy hrát. Toto srovnání ale není úplně fér, protože dnešní děti zkrátka vyrůstají v úplně jiném prostředí, než jejich předci. Dříve běhaly volně po venku s ostatními, s klíčem na krku. V dnešní době z toho rodiče mají strach a nedovolí jim to.

Nácvik samostatného hraní si s hračkami a tvoření by měl probíhat už od malička. Když dítě dostane novou hračku, ukažte mu, co všechno se s ní dá dělat, jak se ovládá, a pak jej nechte, aby si s ní chvíli hrálo samo. Dítě ale do hraní nenuťte. Pokud ho hračka nezaujala, vyberte příště jinou, podle toho, o co se spíše zajímá. Nemusí to ani být hračka, ale třeba předmět běžné potřeby. Totéž platí i u malování nebo tvoření. Začněte společně a nechte dítě, až se do činnosti zabere, aby si dílo samo dokončilo. Vždy ho oceňte a pochvalte za to, že něco samo udělalo.

Hračky pro roční dítě. Co vaši ratolest zaručeně zabaví?

Kamarádi motivují

Dětem může rovněž prospět, když se budete stýkat s rodinami s přibližně stejně starými dětmi a vyrážet na výlety společně, případně se vzájemně navštěvovat. Děti si spolu pohrají, ukáží si hračky, a vy si popovídáte s někým dospělým. Uvidíte, že z nich budou učinění andílci.

Když si na to děti zvyknou, mohou se pak vzájemně navštěvovat i bez rodičů. Takže za pár let se vám mohou střídat chvíle volna bez dětí s občasným výskytem většího množství dětí u vás doma. Ale na návštěvě se většina dětí chová dobře, zabaví se spolu a skoro o nich nevíte.

V pozdějším věku mohou kamarádi silně zapůsobit na vaše dítě a přesvědčit ho, aby si vyzkoušelo něco nového, čemu se kamarád/ka věnuje. Vás by ani nenapadlo, že by se něčemu takovému mohlo věnovat a jej to přitom může opravdu chytnout.

Když se nudí doma

Nejhorší situace, kdy dítě nic nebaví, nastává, když je nemocné nebo v rekonvalescenci. To už si pohrálo se všemi hračkami, společně jste dělali všechno možné i nemožné, a tak nastupuje nuda. Chce ven, za kamarády. Ale nejde to. Co s tím?

Ideální je pozvat třeba babičku nebo zkrátka jinou osobu, než jste vy. S ní bude dítě ochotné dělat třeba i ty stejné věci, ale přesto to pro něj bude jiné, protože každý člověk k tomu přistoupí jinak. Důležitá je prostě ta změna.

Pokud dovolí počasí a vašemu dítěti už je vcelku dobře a není infekční, vyrazte na procházku ven. Žádné zběsilé běhání nebo hraní si na hřišti, mělo by šetřit síly. Ale už jen ta změna prostředí může vaši ratolest povzbudit. Procházku můžete ozvláštnit třeba sběrem šišek, kytek nebo kaštanů, ze kterých si pak doma něco vyrobíte.

Pro tyto chvíle může být dobrým pomocníkem i televize nebo tablet. Nejde o to nechat dítě několik hodin koukat na cokoliv, ale pustit mu třeba krátkou pohádku v angličtině (ať si ji naposlouchá) nebo vzdělávací hru.

Když vaše dítě nic nebaví, snažte se mu pomoci najít činnost, která ho zaujme. Všímejte si, v čem vyniká. Nabízejte mu možnosti, aby si vyzkoušelo různé věci. Ale nezapomínejte u toho ani na sebe, i vy máte nárok na odpočinek nebo na aktivitu, která vás baví. Setkávejte se s kamarády, vyrážejte na společné výlety. Nezapomínejte, že pro dítě jste vzorem vy.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Co dělat, když dítě nic nebaví. Máme náměty pro různé situace