Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Co dělat, když dítě nechce jíst? Nutit nebo nenutit? Poradíme

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 5. 2018

Určitě také znáte všechny ty poučky typu: Kdo nesní polévku, nedostane nic dobrého. Když mu chutná, je to dobré, když ne, děláš něco špatně a mnoho dalších. Chuť k jídlu je jedním z ukazatelů zdraví a prospívání. Zvláště u dítěte. Kdy můžete přimhouřit oko a kdy jde skutečně o důvod k panice? Jak s nechutenstvím u dětí bojovat?

Hlady neumře

Děláte si starosti s tím, že vaše dítě málo jí? Snažíte se ho přimět různými způsoby, aby otevřelo pusu a sousto snědlo? Slibujete bonbonky, když oběd dojí nebo sní pár kousků zeleniny? Právě takové jednání je špatně. Dítě se brzy naučí vaší slabost využívat. Nemusíte se bát. V našich podmínkách už děti hlady neumírají, takže pokud nesní oběd, netlačte na něj. Prostě bude o hladu. Jídlo by nemělo být alfou a omegou rodinného života. Pokud se kolem něj dělá příliš velký humbuk a často, můžete nevědomky vyvolat v dětech odpor k jídlu.

Dítě nechce jíst, má dost

I malá miminka ví, kdy jsou plná. Odvrací hlavu či vyrazí lžíci z vaší ruky. Víc nechce a je mu jedno, co píší tabulky na obalu. Na talíř mu zkrátka nikdy nedávejte více, než si řekne. Je lepší dát dítěti spíše o něco méně. Je lepší si přidat, než sedět nad zbytky. I tak se někdy může stát, že nějaké jídlo zbude. V takovém případě dítěti řekněte, že to není správné, protože s jídlem se neplýtvá, ale zbytečně celou situaci „nehroťte“.

Nesní nic? Nevadí

Občasný půst je zdraví prospěšný. Jestliže nechce dítě sníst ani sousto, nechte ho být. Bude až do svačiny nebo večeře bez jídla. Rozhodně mu nedávejte nic jiného, jako jsou sušenky nebo jiné pochutiny. Neberte jídlo až tak vážně. Dítě tím, že nechce sníst vámi připravené řízky, neznamená to, že byste byla špatná kuchařka či špatná matka. Některé děti jí zkrátka méně.

Dítě nejí, protože je nemocné

Nechutenstvím se může projevit i celá řada onemocnění, např. bolesti bříška, hlavy, kloubů, průjem, teploty, kašel a další obtíže. Vždy je potřeba navštívit lékaře, aby stanovil příčinu.

Jídlo rodičů by děti jíst neměly

Do stravování dětí často nevhodně zasahují rodiče i prarodiče. Nabízí mu jídlo až moc, hlavně tučné, pamlsky, sladké nápoje a jiné. Hodně rozšířené jsou hranolky, hamburgery, párek v rohlíku, studený párek nebo buřt, lupínky, krémové dorty, apod. Tato nezdravá jídla konzumují už i velmi malé děti. Je velmi důležité si uvědomit, že jídlo batolat a malých dětí by se mělo odlišovat od jídelníčku dospělých.

Nezapomeňte na pitný režim dětí

Již odmalička by mělo malé dítě mít zavedený pravidelný pitný režim. Zapomeňte na sladké nápoje, vodu ochucenou sirupy, džusy, colu a cokoliv, kde je obsaženo velké množství cukru.

Několik rad pro budování zdravých stravovacích návyků

Rad o tom, jak vybudovat zdravé stravovací návyky u svých dětí je opravdu mnoho. Vybrali jsme několik nejdůležitějších:

  • dítě by mělo jíst pravidelně,
  • nedávejte mezi jídly dětem sušenky nebo jiné maličkosti na zakousnutí,
  • jídlo by mělo probíhat v klidu a dítě by se nemělo rozptylovat hračkami nebo jinými věcmi,
  • neztrácejte trpělivost, pokud to dítěti dlouho trvá. Pokud jí dobře, pochvalte ho, když jíst nechce, nehněvejte se na něj,
  • nikdy nenuďte dítě do jídla násilím,
  • po prvním roce by mělo začít dítko jíst samo, i když dělá nepořádek. Pouze ho dokrmujte a buďte trpěliví,
  • dítě se učí o vztahu k jídlu i při nakupování s rodiči nebo prarodiči.

S nějakým problémem s jídlem se u dětí setká takřka každý rodič. Nejlepším možným řešením je celou situaci nebrat až tak vážně a dál trvat na svých požadavcích. To, jaké návyky váš potomek získá v dětství, ovlivní celý jeho zbývající život.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Co dělat, když dítě nechce jíst? Nutit nebo nenutit? Poradíme